Cestná doprava

Londýnsky starosta spustil súťaž na novú verziu autobusov

Londýnsky starosta Boris Johnson otvoril dnes súťaž na dizajn novej verzie mestského autobusu, ktorý by mal nahradiť dvojposchodovú červenú ikonu britského hlavného mesta.
 

Johnson sľúbil Londýnčanom novú verziu autobusu Routemaster už v májovej volebnej kampani na starostu mesta. Jeho predchodca, Ken Livingstone, obnovenie historického modelu odmietol a uprednostnil "harmoniky" od spoločnosti DaimlerChrysler, a to napriek tomu, že podľa prieskumu až 81 % obyvateľov Londýna bolo proti stiahnutiu Routemasterov z ciest.
 "Londýn si zaslúži autobus vhodný pre 21. storočie, a preto by som chcel, aby čo najviac ľudí predložilo svoje nápady," vyhlásil Johnson v Londýnskom múzeu dopravy, kde oznámil začatie súťaže, ktorá bude trvať do 19. septembra.
Pôvodný Routemaster vyšiel do londýnskych ulíc prvýkrát v roku 1956. Autobus má jednoduchý dizajn a je typický otvorenou zadnou časťou, ktorá umožňuje cestujúcim rýchlo naskakovať a vyskakovať z pomaly sa pohybujúceho vozidla. Súčasťou tohto modelu bol aj sprievodca, takže jazdiť načierno bolo na rozdiel od "harmoník," ktoré sprievodcu nemajú, prakticky nemožné.
Záujemcovia môžu podávať všeobecné, ako aj podrobnejšie návrhy na celkový dizajn autobusu, či na jeho časti. Autor víťazného dizajnu dostane 25.000 libier (948.125 Sk). Nový autobus by mal mať opäť otvorenú zadnú časť, ale na rozdiel od predchodcu výkonnejšie motory.
Londýn v súčasnosti prevádzkuje už len 16 autobusov Routemaster, ktoré však jazdia iba na "historických" trasách a sú tak určené hlavne pre turistov, aby sa rýchlejšie dostali k známym pamiatkam hlavného mesta ako Londýnsky Tower alebo Trafalgarské námestie.

Zdroj: TASR

Prečítajte si aj

Back to top button