Cestná doprava

Integrovaná doprava v súčasnosti úspešne funguje len v Bratislavskom kraji

Bratislavský kraj je jediný, v ktorom už reálne funguje integrovaný dopravný systém a cestujúci majú možnosť využívať všetky jeho výhody. Uviedla to spoločnosť Bratislavská integrovaná doprava (BID) v reakcii na návrh zákona opozičného hnutia OĽaNO o verejnej osobnej doprave, ktorý predložilo na nadchádzajúci schôdzu Národnej rady (NR) SR.

Cestovanie na jeden lístok medzi štyrmi dopravcami, cestovné poriadky s vytvorenými nadväznosťami či lacnejšie a pohodlnejšie cestovanie patria podľa BID medzi najväčšie benefity, ktoré sa prejavujú v náraste cestujúcich vo verejnej hromadnej doprave.

„Bratislavská integrovaná doprava je prvým koordinátorom verejnej dopravy na Slovensku, ktorý zrealizoval cestovanie na jeden cestovný lístok u viacerých dopravcov v Integrovanom dopravnom systéme v Bratislavskom kraji (IDS BK). Zároveň od minulého roka zintegroval cestovné poriadky, čím je zabezpečená nadväznosť spojov prímestskej autobusovej dopravy na regionálne vlaky vo vybraných železničných uzloch,“ poznamenala generálna riaditeľka BID Zuzana Horčíková. Nadväznosť autobusov na vlaky sa podľa nej má posilniť vybudovaním nového dispečerského strediska, ktorého fungovanie očakáva v závere prvého polroka 2020.

Súčasne dodala, že BID, ktorá je koordinátorom IDS BK, na dennej báze komunikuje s objednávateľmi dopravných výkonov a s dopravcami s cieľom zabezpečiť kvalitnú, spoľahlivú a atraktívnu verejnú hromadnú dopravu pre cestujúcich, ktorá je pre nich plnohodnotnou alternatívou k individuálnej automobilovej doprave.
IDS BK zahŕňa územie celého Bratislavského kraja s presahom do niektorých obcí v Trnavskom kraji. Od 1. augusta 2019 je do IDS BK zapojená už aj železničná stanica v Trnave, čím možnosť cestovania na jeden lístok u všetkých štyroch dopravcov získali aj cestujúci, ktorí dochádzajú z alebo do Trnavy. Rozšírenie do Trnavy je podľa spoločnosti nultým krokom ďalšieho rozvoja IDS BK aj za hranice Bratislavského kraja.

Rozvoj IDS BK, vyššia kvalita a ponuka cestovania sa podľa BID prejavila v náraste počtu cestujúcich v roku 2018 takmer o 10 miliónov. Na základe predbežných údajov spoločnosť predpokladá, že počet cestujúcich v IDS BK sa zvýši aj v aktuálnom roku.

Opozičné hnutie OĽaNO predložilo na novembrovú schôdzu parlamentu návrh zákona o verejnej osobnej doprave. Chce ním dosiahnuť, aby dopravná obslužnosť územia SR bola jednotná a koordinovaná. Objednávať dopravné služby by preto podľa hnutia mal primárne jeden subjekt pre celé územie Slovenska, ktorým by mala byť nová inštitúcia – Národná dopravná agentúra.

Prečítajte si aj

Back to top button