Cestná doprava

Hobby stroje do profesionálnej prevádzky nepatria

V logistike panuje dennodenný ruch. Jeho vedľajším produktom je špina, prach, prípadne odolné mastné škvrny či abrazívne odery z pneumatík. Plynulý chod takejto prevádzky je preto závislý od profesionálnej údržby, ktorá závisí od efektívnych technológií.

Podľa odborníka spoločnosti Kärcher Slovakia však napriek tomu v niektorých profesionálnych prevádzkach vídať hobby stroje, ktoré tam rozhodne nepatria. Prečo je dôležité jasne odlišovať hobby a profi stroje? A čo sa v konečnom dôsledku viac vyplatí?

Počiatočné náklady treba vnímať v širšom kontexte

Motivácia nakupovať hobby stroje je pomerne jednoduchá – nižšia obstarávacia cena. Náklady na stroj však treba vnímať v kontexte životnosti i efektívnosti, a teda aj návratnosti investície. „Vo všeobecnosti možno povedať, že profesionálne stroje, čo sa v segmente prepravy týka napríklad umývacích automatov, vysávačov či vysokotlakových čističov, majú oveľa vyššiu životnosť. Hobby riešenia totiž nie sú stavané na každodenné používanie a dlhé pracovné intervaly. Ďalším obrovským rozdielom býva výkon. Vyšší výkon znamená efektívnejšiu prácu, šetrí čas, a tak aj energiu a financie,“ vysvetľuje Juraj Mikulášik, odborník spoločnosti Kärcher Slovakia. Za zmienku tiež stojí odolnejšia konštrukcia profesionálnych riešení či širšia škála funkcií, ako je napríklad samodezinfekcia či ekonomický režim, ktorý opäť súvisí s návratnosťou investícií.

Vysokotlakový čistič zo segmentu hobby vyčistí kamión iba ťažko

Pri pohľade na konkrétne technologické riešenia je rozdiel v rámci hobby a profi segmentu ešte markantnejší. Zatiaľ čo v prípade ručného zametacieho hobby stroja je praktický plošný výkon okolo 100 m2/hod., v prípade profesionálnych zametacích strojov dosahujú plošné výkony do 12 800 m2/hod. Zametacie stroje so sediacou obsluhou dokonca do 23 520 m²/hod. V prípade vysokotlakových čističov zas hobby segment končí pri prietoku okolo 500 l/hod. –tam profi ešte len začína.

„Je pritom veľký rozdiel, či umývate kamión s prietokom 300, alebo 1 300 l/hod., teda približne 1 alebo 4 hodiny. Nejde však iba o výkon. Ťažko by ste zo zeme umyli celý kamión – vrátane plachty i podvozku – bez profesionálneho príslušenstva, ako sú rôzne typy nadstavcov. V prípade vysávačov ide zasa aj o typ filtrácie. Domáce vysávače mávajú papierové filtre, v lepšom prípade polyesterové. Ak vozíte stavebné materiály, nestačí to; potrebujete lepší typ filtrácie, napríklad teflónový – a ten v hobby segmente nenájdete,“ uzatvára Mikulášik.

Vďaka špeciálnej akcii spoločnosti Kärcher môžete teraz výmenou akéhokoľvek starého vysokotlakového čističa za nový a profesionálny ušetriť až 400 alebo 700 eur. Akcia platí aj pre staré čističe zo segmentu Home & Garden. Viac info na 037/32 12 150.

V spolupráci
transport.sk
Zdroj
PR Kärcher Slovakia

Prečítajte si aj

Back to top button