Cestná doprava

Finančná situácia DPB sa zatiaľ nedostala na predkrízové úrovne

Finančná situácia Dopravného podniku Bratislava (DPB) sa zďaleka nedostala na úrovne spred koronakrízy. Pre TASR to uviedol dopravca s tým, že mu v marci nastal v dôsledku vyhlásenia mimoriadneho stavu pre pandémiu pokles tržieb z cestovného oproti minulému roku o 50 %, v apríli o 91 % a v máji bol pokles tržieb oproti minulému roku o 55 %.
      
„Počet cestujúcich v spojoch mestskej hromadnej dopravy (MHD) v Bratislave je stále menej ako polovičný oproti predkrízovému stavu. Najnižšie sa dostal na hodnoty okolo 20 % v druhej polovici marca. Odvtedy počty cestujúcich pozvoľna stúpajú,“ uviedol vedúci odboru marketingu a komunikácie DPB Matej Michlík.

Vyťaženosť vozidiel monitoruje dopravca denne a pristupuje aj k operatívnym posilneniam vloženými spojmi. Vyťaženosť sledujú automatické sčítače vo vozidlách, posilnené hliadky dispečingu a na operatívne informovanie boli vyzvaní aj priamo vodiči. „Vložené spoje realizuje DPB tiež v prípade, ak sú na nejakej trase výrazné zápchy, s cieľom zabezpečiť premávku do tej miery, aby cestujúci nepocítili vzniknuté, nami nezavinené zdržania,“ podotkol Michlík.
      
DPB pre pandémiu nového koronavírusu výrazne ubudli cestujúci a mesačne doteraz strácal tržby vo výške okolo štyroch miliónov eur. Situáciu riešili aj mestskí poslanci na aprílovom zastupiteľstve, kde podniku odsúhlasili zálohovo vyplatiť časť zatiaľ neuhradených ekonomicky oprávnených nákladov spoločnosti za rok 2019. Odobrili tiež zvýšenie bežného mesačného transferu pre podnik. Mesto Bratislava zároveň rokuje s predstaviteľmi vlády o možnej finančnej podpore pre DPB.

V spolupráci
transport.sk
Zdroj
TASR

Prečítajte si aj

Back to top button