Cestná doprava

Dostavba autobusovej stanice v B. Bystrici si vyžiada asi 2 mld.

Približne 2 miliardy Sk (66,39 milióna eur) si vyžiada podľa štúdie dobudovanie takmer 25 rokov rozostavaného objektu Autobusovej stanice v Banskej Bystrici. Jeho dostavbe, respektíve rekonštrukcie schátralej stavby, stále bránia nevysporiadané vlastnícke vzťahy k pozemku.  
 

Súkromný investor mal byť známy v januári tohto roka. "Rokovali sme len ako iniciátori dobudovania stanice, lebo mesto nie je vlastníkom staveniska. Máme vypracovanú štúdiu celého areálu. Pozemok je v majetku Slovenskej autobusovej dopravy (SAD), a. s., Banská Bystrica a na nakladanie s ním súd vydal predbežné opatrenie. Dohody s potenciálnym investorom boli už na spadnutie. Akceptoval ho aj ČSAD Ostrava, ktorý je majoritným vlastníkom SAD. Pri podpise zmluvy sa však objavili problémy práve kvôli majetku," povedal TASR banskobystrický primátor Ivan Saktor. 
Poznamenal, že ČSAD Ostrava ponúka mestu do jeho majetku trolejbusovú dopravu. "Vieme sa dohodnúť na jej kúpe za rozumnú cenu, ale pod podmienkou, že odkúpime aj vyše trojhektárový areál staveniska autobusovej stanice," zdôraznil primátor.
Majiteľom objektu autobusovej stanice je banskobystrická SAD, potvrdil Boris Menšík z ČSAD Ostrava. "Dostavba je predmetom rokovaní, preto nemôžeme poskytnúť ďalšie informácie," dodal. Súčasťou nového moderného komplexu autobusového terminálu v sídle Banskobystrického kraja by mali byť podľa vízie mesta okrem administratívnych aj obchodné priestory s rozlohou 2000 štvorcových metrov, hotel s kapacitou 150 lôžok a parkovacie miesta pre 800 áut. Záujemcovia tam nájdu tiež 200 malometrážnych bytových jednotiek.
Stavbu budovy AS zastavili v roku 1989. V roku 2000 znalecký posudok, ktorý si dala robiť banskobystrická SAD, ukázal, že statika je v poriadku. Odvtedy sa o "večnú stavbu" stará bystrický dopravca. O rok neskôr mal prísľub finančného príspevku na dostavbu z ministerstva dopravy, ministerstvo financií však napokon tento krok neschválilo a stavba chátrala ďalej. Už vtedy začala spoločnosť SAD hľadať spoločné riešenie s mestom Banská Bystrica.

zdroj: TASR, foto: internet

Prečítajte si aj

Back to top button