Cestná doprava

Diaľničiari podpísali v poradí tretiu zmluvu na výstavbu D1 pri Prešove

Advertisement

Národná diaľničná spoločnosť (NDS) dnes za prítomnosti ministra dopravy Jána Figeľa (KDH) podpísala v poradí tretiu zmluvu na výstavbu úseku diaľnice D1.

Približne 11,2-kilometrový úsek Fričovce – Svinia postaví združenie firiem Doprastav a Strabag za cenu 114,6 milióna eur. “Som presvedčený, že toto je dobrá správa aj pre stavebný priemysel, ale aj pre občanov a motoristov,“ zhodnotil minister dopravy. Cena od víťazného združenia firiem bola v súťaži druhá najnižšia. Najlacnejšiu ponuku od spoločnosti Hant príslušná komisia z viacerých dôvodov zo súťaže vylúčila. Štát pritom v expertíze očakával cenu stavebných nákladov na úrovni 217,2 milióna eur.

      
Cena je podľa Figeľa zároveň nižšia približne o 153 miliónov eur oproti tomu, koľko mal úsek stáť v rámci takzvaných projektov verejno-súkromného partnerstva (PPP), cez ktoré sa mal pôvodne stavať. V súčasnosti bude stavba financovaná z eurofondov a štátneho rozpočtu. Výstavba diaľnice by mala stavebníkom trvať tri roky a štyri mesiace. Uvedená do prevádzky tak bude v závere roka 2014. Výstavba cesty pri Prešove má zároveň priniesť prácu vyše 800 ľuďom.

      
Stavebné práce by sa mali na diaľnici rozbehnúť v priebehu dvoch až troch týždňov. Šéf Doprastavu Dušan Šamudovský pritom zhodnotil, že dohodnutá cena za výstavbu cesty je naozaj nízka. „Rátame s tým, že stavbu ukončíme včas, v kvalite a ukončíme ju v danej cene. Či z toho firmy budú mať kladný, nulový alebo záporný výsledok, to už je naše riziko a s týmto rizikom sme do súťaže všetci išli,“ dodal Šamudovský. Úsek diaľnice medzi tunelom Branisko a Prešovom má odľahčiť od tranzitnej dopravy najmä obce Hendrichovce, Bertotovce a Chminianska Nová Ves, ktorými v súčasnosti denne prechádza približne 14.000 áut.
 

Advertisement

Prečítajte si aj

Back to top button