Cestná doprava

Diaľnica medzi Hrič. Podhradím a Dubnou Skalou sa začne stavať na jar

Výstavba diaľničného úseku medzi Hričovským Podhradím a Dubnou Skalou formou verejno-súkromného partnerstva (PPP) by sa mala začať na jar 2011.

V porovnaní s predošlým finančným návrhom by mali reálne náklady na výstavbu úseku klesnúť o 30 %. Ročne by to tak predstavovalo úsporu na úrovni 277 miliónov eur po dobu 30 rokov. Na dnešnej tlačovej konferencii o tom informoval minister dopravy, pôšt a telekomunikácií Ján Figeľ (KDH). K finančnému uzatvoreniu projektu by malo dôjsť najneskôr do konca novembra 2010.

„Výstavba diaľnic na Slovensku sa nezastavila ani nezastaví. Možno sme iba niekomu zastavili osobitné zámery alebo obchody, ktorým sa niekedy hovorí aj kšefty. Predchádzajúci balík nemal finančné krytie ani na šiesty pokus. Celková redukcia ceny na tak náročnom úseku vytvára ponuku, ktorá je pre SR zaujímavá a prijateľná,“ konštatoval.

V prvom roku volebného obdobia plánuje rezort dopravy otvoriť na Slovensku výstavbu na celkovo 175 kilometroch polovičného diaľničného profilu. „Tento rozsah je podstatný a hovorí o dynamike, ktorú chceme dosahovať a aj o rozsahu investícií, ktoré v tejto oblasti má. Pre porovnanie, v období rokov 2006 až 2010 bolo, resp. bude v SR dokončených 263 km diaľnic a rýchlostných ciest v polovičnom profile,“ uzavrel.

Prečítajte si aj

Back to top button