Cestná doprava

DAF získal veľkú objednávku od armády, podvozky dodá TATRA

Spoločnosť DAF dostala veľkú objednávku od belgických ozbrojených síl. Objednávka zahŕňa dodanie a servis 879 vojenských vozidiel radu CF s pohonom všetkých kolies. Dodávka prvých vozidiel je plánovaná na rok 2022, pričom výroba posledných vozidiel by mala prebehnúť v roku 2025.

Objednávka 879 vojenských vozidiel radu CF zahŕňa 636 dvojnápravových vozidiel s pohonom 4×4. Tieto vozidlá budú slúžiť k všeobecnej preprave nákladov. Okrem toho spoločnosť DAF dodá 243 nákladných vozidiel so štyrmi nápravami a konfiguráciou podvozku 8×8 pre rôzne aplikácie (sklápače, vozidlá na prepravu kontajnerov a žeriavy).

Bezkonkurenčné jazdné vlastnosti v teréne

Na vojenských modeloch radu CF spoločnosť DAF úzko spolupracuje s renomovanou spoločnosťou TATRA TRUCKS. Výsledkom je unikátna koncepcia podvozku s hnacou sústavou svetovej úrovne, disponujúca centrálnou nosnou rúrou a nezávislým zavesením výkyvných polonáprav. Vďaka tomu majú vojenské vozidlá série CF bezkonkurenčné jazdné vlastnosti v teréne a ponúkajú výnimočné pohodlie vodiča aj pri jazde tým najnáročnejším terénom. Vozidlá sú poháňané motormi PACCAR MX-11 (4×4) s objemom 10,8 l a MX-13 (8×8) s objemom 12,9 l s výkonom od 300 kW (410 k) do 340 kW (460 k).

Spoločnosť DAF vybrala firmu HIAB ako dodávateľa všetkých systémov hákového naťahováka a žeriavov pre manipuláciu s bremenami a firmu VS-Mont pre dodávku nadstavieb sklápačov. Nákladné nadstavby sa budú vyrábať v spoločnosti Porgest. Celkom 352 vojenských vozidiel radu CF bude vybavených špičkovou balistickú kabínou, ktorú dodá spoločnosť TATRA DEFENCE VEHICLE.

Kabíny vyrobené v Belgicku

Výroba kabín vojenských vozidiel CF sa uskutoční vo výrobnom závode na kabíny spoločnosti DAF v belgickom Westerlo. Motory pochádzajú z výrobného závodu na motory spoločnosti DAF v holandskom Eindhovene. Podvozky sa budú vyrábať v závode TATRA TRUCKS v Českej republike.

Servis u servisných dealerov DAF

Kompletný servis vojenských vozidiel CF pre belgické ozbrojené sily môže vykonávať profesionálna sieť servisných dílerov DAF s 27 pôsobiskami v Belgicku a viac ako 1 100 pôsobiskami na celom svete. Globálne organizácie servisných dílerov DAF disponujú podporou spoločnosti PACCAR Parts, ktorá zaisťuje najlepšiu dostupnosť náhradných dielov v obore.

„Sme veľmi hrdí na to, že nám bola pridelená táto prestížna objednávka od belgických ozbrojených síl,“ uviedol prezident spoločnosti DAF Trucks Harry Wolters. „Vzhľadom k tomu, že sa náš ultramoderný závod na výrobu kabín a náprav nachádza vo Westerlo, považujeme Belgicko za domáci trh a preto je pre nás táto objednávka ešte cennejšia. S vojenskými modelmi radu CF ponúkneme belgickým ozbrojeným silám rad jedinečných nákladných vozidiel, s ktorými môžu za každých okolností perfektne plniť svoje zodpovedné úlohy,“ dodal Harry Wolters.

Prečítajte si aj

Back to top button