Cestná doprava

Čo všetko ovplyvnia preventívne opatrenia platné od 13.3.

V piatok (13. 3.) od 7.00 h sa zavádzajú dočasné hraničné kontroly na hraničných priechodoch so všetkými susednými štátmi s výnimkou Poľskej republiky. Na tejto hranici bude situácia priebežne monitorovaná.

Do 14-dňovej karantény pôjde každý s trvalým alebo prechodným pobytom v SR, kto sa vráti zo zahraničia. Už teda nepôjdu do karantény len ľudia, ktorí sa vrátia z Číny, Talianska, Iránu a Južnej Kórey, ale všetci, ktorí prišli zo zahraničia. Pellegrini informoval, že ministerstvo vnútra má pripravené aj zariadenia pre tých, čo nechcú alebo nemôžu ísť do domácej karantény. Kontaktovať majú linku 112.

Zavedú sa aj dočasné hraničné kontroly. Obmedzená bude medzinárodná i vnútroštátna vlaková a autobusová preprava. Dopravné obmedzenia sa netýkajú dovozu a zásobovania. Informovali o tom premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) a ministerka vnútra Denisa Saková (Smer-SD) po zasadnutí ústredného krízového štábu.

Na územie SR bude pustený len ten, kto tu má trvalý alebo prechodný pobyt, prípadne platný cestovný pas. Tým, čo bývajú pri hraniciach, ministerka odporúča, aby si vybavili potvrdenie od zamestnávateľa, aby mohli byť púšťaní prednostne. Zvážiť by mohli tiež prácu z domu. Premiér zdôraznil, že občanom neodporúča cestovať vôbec, ak to nie je nutné.

Okrem dopravných obmedzení sa na Slovensku zatvoria aj školy a školské zariadenia, bary, lyžiarske strediská, wellness centrá, zábavné parky a akvaparky či sociálne a kultúrne zariadenia. V obmedzenej prevádzke budú fungovať aj obchodné centrá, cez víkend v nich bude možné kúpiť len potraviny, lieky a drogériu.

Krajské samosprávy obmedzia prímestskú autobusovú dopravu
Krajské samosprávy pristúpia k obmedzeniu prímestskej autobusovej dopravy. V rámci prevencie pred šírením nákazy novým koronavírusom o tom na štvrtkovom rokovaní Združenia samosprávnych krajov SK8 v Košiciach informovali ich predsedovia. Zároveň presadzujú, aby došlo k posilneniu sanitiek, ktoré sú schopné robiť mobilné odbery.

„Všetky kraje pristúpia k obmedzeniu v prímestskej autobusovej doprave, ktorá bude fungovať v prázdninovom režime. Vyzývame ľudí, že nariadená karanténa v domácom prostredí neznamená, že si budeme vybavovať súkromné veci. Buďme ohľaduplní, ak máme pozitívnu cestovateľskú anamnézu, zostaňme doma,“ povedal predseda Trnavského samosprávneho kraja (TTSK) a predseda SK8 Jozef Viskupič s tým, že informácie sú zverejnené aj na webových stránkach jednotlivých samosprávnych krajov.

Ako TASR informovala hovorkyňa Košického samosprávneho kraja (KSK) Anna Terezková, v rámci KSK začnú prímestské autobusy jazdiť v prázdninovom režime od piatka (13. 3.), a to minimálne po dobu 14 dní. Pozastavená bude aj medzinárodná linka do maďarskej obce Hidásnémeti.

Vo viacerých krajoch sú stredné školy a školské zariadenia v ich pôsobnosti zatvorené aj v piatok. „V KSK sú stredné školy zatvorené od 29. februára, pretože minulý týždeň boli na východe jarné prázdniny. Podľa našich informácií zo škôl, práve počas prázdnin bol v rizikovej krajine každý desiaty žiak alebo zamestnanec školy, prípadne prišiel do kontaktu s osobou s pozitívnou cestovateľskou anamnézou,“ uviedol predseda KSK Rastislav Trnka.

Kraje zároveň presadzujú, aby došlo k posilneniu sanitiek, ktoré sú schopné robiť mobilné odbery. Zároveň budú od krízového štábu žiadať, aby sa doba testovania skrátila a aby sa ľudia vedeli k týmto odberom dostať rýchlejšie. „V TTSK bola jedna takáto sanitka, dozvedel som sa, že je to veľmi podobné aj v iných krajoch. Budeme ešte tlačiť na to, aby sa táto služba zabezpečila omnoho pružnejšie,“ dodal Viskupič.

Všetky tri medzinárodné letiská zostanú zatvorené
Všetky tri medzinárodné letiská na Slovensku (v Bratislave, Košiciach a Poprade) budú z dôvodu šírenia nákazy novým koronavírusom pre osobnú dopravu uzavreté. Výnimkou bude individuálna doprava. Odcestovať budú môcť zahraniční rekreanti na Slovensku. Obmedzená bude aj vnútroštátna vlaková a autobusová doprava. Bližšie informácie o tom, v akom režime bude fungovať, poskytne neskôr rezort dopravy.

Saková informovala aj o rokovaniach s ministerstvom hospodárstva o zrušení všetkých zájazdov cestovných agentúr. Riešiť budú tiež prepravu slovenských turistov, ktorí sú momentálne mimo územia Slovenska. Letka Ministerstva vnútra (MV) SR a Ministerstva obrany (MO) SR funguje podľa Sakovej v núdzovom režime. Slúžiť bude aj pre vycestovaných Slovákov.

Letisko Bratislava čaká na oficiálnu informáciu o konkrétnom čase a dobe uzávery
Letisko M. R. Štefánika v Bratislave čaká na oficiálnu informáciu zo strany Ministerstva dopravy a výstavby (MDV) SR o konkrétnom čase a dobe uzávery letiska. Následne bude informovať verejnosť a letisko sa uzatvorí. Pre TASR to uviedla hovorkyňa bratislavského letiska Veronika Ševčíková.

„Rozhodnutie o uzávere letísk vydáva pre leteckých dopravcov Ministerstvo dopravy a výstavby SR prostredníctvom správy NOTAM,“ priblížila Ševčíková. Hneď, ako dostane letisko informáciu od rezortu dopravy o vydaní NOTAM-u s konkrétnym časom uzávery, informuje o tom verejnosť a letisko bude uzatvorené.

Letisko Poprad-Tatry uviedlo, že vo štvrtok obdržalo informáciu o rozhodnutí Ústredného krízového štábu SR o uzatvorení medzinárodných letísk na Slovensku prostredníctvom tlačového brífingu. „Príslušným rozhodnutím sa vedenie letiska dôsledne zaoberá a následne budú prijaté opatrenia,“ uviedlo letisko v stanovisku pre TASR.

O konkrétnom dosahu na letisko je zatiaľ podľa Ševčíkovej predčasné hovoriť. „Počas najbližších 14 dní je z Letiska M. R. Štefánika naplánovaných 163 príletov a 161 odletov pravidelných a charterových liniek, bez zarátania privátnych liniek a cargo dopravy,“ poznamenala.

Ako dodala, bratislavské letisko zatiaľ ešte nikdy v histórii nebolo dlhodobo uzatvorené. Plánuje sa však 11-dňová úplná uzávera letiska v období od 21. apríla do 1. mája 2020 z dôvodu rekonštrukcie vzletovo-pristávacích dráh, počas ktorej nebudú v prevádzke žiadne lety z Bratislavy a do nej.

RegioJet prerušuje premávku medzinárodných vlakov a autobusov
Vlakový a autobusový dopravca RegioJet pre štvrtkové nariadenia slovenskej aj českej vlády prerušuje premávku svojich medzinárodných vlakov a autobusových spojov. Médiá o tom informoval hovorca dopravcu Aleš Ondrůj. Obmedzenia budú trvať predbežne do 5. apríla. Posledné medzinárodné vlaky a autobusy zo susedného Česka do väčšiny krajín pôjdu v piatok 13. marca tak, aby sa ešte pred polnocou vrátili späť do Českej republiky. Čo sa týka spojov RegioJetu na Slovensko, posledné vlaky a autobusy z Česka pôjdu v nedeľu 15. marca.

Dopravca upokojuje cestujúcich, ktorí majú rezervácie na spoje s odchodom do 5. apríla, že im automaticky vrátia peniaze za lístky bez stornovacieho poplatku. Cestujúcim sa zároveň ospravedlňuje za komplikácie a ráta s obnovením premávky čo najskôr, ako to bude možné.

Flixbus je pripravený prerušiť premávku na Slovensko
Dopravca Flixbus je pripravený upraviť premávku svojich medzinárodných liniek zo Slovenska a na Slovensko. Pre TASR to uviedla hovorkyňa dopravcu Martina Čmielová. Dopravca tak reaguje na cestovné obmedzenia, ktoré slovenská vláda nariadila na zasadnutí ústredného krízového štábu vo štvrtok. Čakajú však na viac informácií priamo od vlády.

Podľa jej slov dopravca situáciu okolo šírenia nového koronavírusu sleduje a riadi sa konkrétnymi odporúčaniami a nariadeniami príslušných úradov. Ako ďalej uviedla, cestujúcich budú v prípade, že sa zmeny dotknú ich plánovanej cesty, aktívne informovať.

Reťazce robia všetko preto, aby zvládli pokryť dopyt spotrebiteľov
Obchodné reťazce robia všetko preto, aby zvládli pokryť dopyt spotrebiteľov. Uviedol to pre TASR Martin Krajčovič, predseda Slovenskej aliancie moderného obchodu (SAMO) v reakcii na vládou vyhlásenú mimoriadnu situáciu pre výskyt nového koronavírusu.

„Momentálne neevidujeme výraznejšie problémy v logistike v súvislosti s obmedzeniami na hraničných priechodoch. V nasledujúcom období situáciu bude ovplyvňovať najmä riziko šírenia koronavírusu a opatrenia vlády a krízového štábu, čo nateraz nevieme odhadnúť,“ priblížil. Podľa jeho slov v prvom rade je dôležité zachovať pokoj a rozvahu.

USA vydali zákaz cestovania Európanov do krajiny
Zákaz platí na 30 dní od piatka (13. 3.) pre všetky krajiny schengenského priestoru. Vláda USA zároveň vyzvala svojich občanov, aby zvážili cesty do zahraničia, čo pre aerolínie znamená ďalšie komplikácie. Podľa amerického prezidenta Donalda Trumpa je zákaz vydaný pre európske krajiny nevyhnutný, nakoľko USA vstupujú do „kritického obdobia“ boja proti novému koronavírusu. Počet infikovaných sa v Spojených štátoch zvýšil nad 1280 a počet úmrtí vzrástol minimálne na 37.

Prečítajte si aj

Back to top button