Cestná doprava

Bratislavský dopravný podnik sa uchádza o eurofondy

Dopravný podnik Bratislava (DPB) sa uchádza o eurofondy pri obnove svojho vozidlového parku, plánuje nakúpiť električky i trolejbusy.

Potvrdil to vedúci odboru marketingu a komunikácie dopravcu Matej Michlík s tým, že dôraz kladú na ekologické formy dopravy. Podnik chce preto v rámci operačného programu Integrovaná infraštruktúra 2014 – 2020 nakúpiť nové trolejbusy a jednosmerné i obojsmerné električky.

„Je našim cieľom, aby cestujúci v Bratislave mali k dispozícii nové komfortné, klimatizované a nízkopodlažné električky. Snažíme sa tiež o rozširovanie siete trolejbusových liniek tak, aby postupne nahrádzali aj viaceré autobusové linky a chceme posilňovať kapacitu trolejbusových spojení na spojeniach, kde momentálne nie je ponúkaný dostatočný komfort cestovania,“ vysvetlil Michlík.

Portál imhd.sk informoval, že DPB plánuje nakúpiť celkovo 40 nových električiek a 50 nových trolejbusov. V prvom projekte má ísť o nákup desať jednosmerných električiek za odhadovaných 24,5 milióna eur, určených najmä na obnovenú Karlovesko-dúbravskú radiálu. Nasledovať má podľa portálu zaobstaranie 20 jednosmerných električiek za predpokladaných 49 miliónov eur.

Dopravca má v pláne nakúpiť aj desať obojsmerných električiek za odhadovaných 26,2 milióna eur. Portál upozornil, že v pláne je aj nákup 50 nových trolejbusov, z toho 16 má byť 24-metrových s prídavným batériovým pohonom pre krátkodobú jazdu, 11 hybridných sólo trolejbusov s prídavným batériovým pohonom a 23 je 18-metrových hybridných batériových trolejbusov. Predpokladané náklady na nákup týchto vozidiel sú 41 miliónov eur.

Zdroj
transport.sk
Editor
TASR

Prečítajte si aj

Back to top button