Cestná doprava

Arrive chýba zhruba 100 vodičov, utorok bude rovnako problémový

Novému regionálnemu dopravcovi v Bratislavskom kraji, spoločnosti Arriva, chýba zhruba 100 vodičov. Po rokovaní s dopravcom pre pondelkový výpadok regionálnych autobusových spojov to vyhlásil predseda Bratislavského samosprávneho kraj Juraj Droba s tým, že k podobnému výpadku dôjde aj v utorok (16. 11.). Od Arrivy požaduje, aby do deviatich pracovných dní prišlo k „citeľnému zlepšeniu“. Prioritou sú najmä spoje, ktoré vozia deti do školy a ľudí do práce. K zlepšeniu musí podľa Drobu prísť najmä v okresoch Senec a Pezinok

„Dostali ‚nôž na krk‘, aby problém do veľkej miery vyriešili,“ povedal Droba. Na otázku, či je v hre aj vypovedanie zmluvy s Arrivou, odpovedal, že všetky scenáre sú otvorené. Šéf BSK uviedol, že je rovnako nahnevaný ako obyvatelia kraja. „Dotklo sa to tisícok ľudí, ktorí nemali pristavené autobusy,“ podotkol s tým, že došlo k výpadku okolo 30 percent spojov.

Nový dopravca Arriva sa podľa Drobu zaviazala podpisom zmluvy s BSK k tomu, že od pondelka bude v plnom rozsahu poskytovať prímestskú autobusovú dopravu v kraji. Keďže sa tak nestalo a došlo k výpadkom viacerých spojov (najviac citeľné v okresoch Senec a Pezinok), predseda BSK inicioval rokovanie s vedením Arrivy.

Dopravca deklaruje dostatočný počet autobusov. Problém má však s nedostatkom vodičov, chýba mu ich približne 100. „Dohodli sme sa, že Arriva vyplatí každému vodičovi, ktorý uzavrie pracovnú zmluvu, náborový príspevok vo výške 1000 eur. Každému vodičovi, ktorý prinesie nového kolegu-šoféra, vyplatí bonus vo výške 300+300 eur. Zmiernia sa tiež sankcie pre vodičov, napríklad za nedodržanie predpísanej spotreby,“ priblížil Droba.

BSK zároveň valorizuje platy vodičov o päť percent už budúci rok, teda o rok skôr, ako bolo plánované, a potom každý rok o ďalších päť percent. Kraj s dopravcom sa zároveň dohodli, že technické problémy s predplatenými kartami a informačnými systémami v autobusoch budú do konca týždňa odstránené. „Vyzývam dopravcu, aby vodičov čo najskôr zohnal,“ podotkol šéf BSK.

Zároveň potvrdil, že pre tento výpadok spojov budú Arrivu čakať zrejme sankcie vyplývajúce zo zmluvy. „Budem trvať, aby boli čo najvyššie. Vyrubovať sa však budú až po uplynutí istého časového obdobia,“ skonštatoval. Cestujúcim odporúča, aby v týchto dňoch sledovali aktualizované cestovné poriadky. Kraj podľa neho hľadá aj iné formy alternatívnych možností prepravy ľudí.

BID a BSK by mali schváliť krízový cestovný poriadok

Bratislavský samosprávny kraj (BSK) a Bratislavská integrovaná doprava (BID) by mali urýchlene až do konca roka schváliť „krízový cestovný poriadok“, vyhlásil v reakcii na aktuálnu situáciu predseda Inštitútu verejnej dopravy (IVD) Marek Modranský. „Tieto prvé dni budú najhoršie, s najväčším výpadkom spojov, čo pocíti cestujúca verejnosť na niektorých linkách,“ povedal Modranský. Situáciu podľa neho zachraňuje v týchto dňoch nový dopravca náborovými príspevkami a inými benefitmi. „Bude to chvíľu trvať, no som presvedčený, že to po približne troch až štyroch týždňoch zvládnu. Bude sa to ťahať až do konca roka. Pomoc od iných SAD-iek je tiež len dočasná,“ skonštatoval Modranský.

Na Slovensku chýba podľa IVD niekoľko tisíc vodičov nákladných vozidiel a autobusov. Tento nedostatok pociťujú všetky dopravné firmy a každým rokom je situácia horšia. Túto profesiu treba podľa inštitútu zatraktívniť. Vyvoláva to tlak aj na rast ich miezd a odmeňovania. „Ak samosprávy nechcú mať vysúťažené len nové autobusy, za ktorých volanty si nebude mať kto sadnúť, tak musia nastaviť také podmienky, ktoré nebudú len o najnižšej cene za výkon, ale aj dlhodobo udržateľné,“ uviedol Modranský.

V spolupráci
transport.sk
Zdroj
TASR

Prečítajte si aj

Back to top button