Cestná doprava

Allianz platil najmä za škody na vozidlách

Allianz platil najmä za škody na vozidlách. Napriek lockdownu minulý rok Allianz platil najmä za škody na vozidlách.

Hoci svet už druhý rok sužuje pandémia, s ktorou sa spája aj obmedzenie pohybu a cestovania, takmer dve tretiny (63 %) nákladov za všetky škody klientov Allianzu – Slovenskej poisťovne za minulý rok tvorili plnenia za poistné udalosti z havarijného a povinného zmluvného poistenia v celkovej sume 134 miliónov eur. Za celý rok 2021 nahlásili klienti Allianzu viac ako 189-tisíc škôd za vyše 213 miliónov eur.

Najviac stál mor ošípaných

Druhým najnákladnejším odvetvím bol už tradične priemysel a podnikatelia, kde sa účet za škody vyšplhal na takmer 37 miliónov eur. „Tu bol najväčšou škodou, ktorú aktuálne riešime, rozsiahly úhyn ošípaných nakazených africkým morom, kde sa účet blíži k 6 miliónom eur,“ bilancuje riaditeľ odboru likvidácie poistných udalostí Allianz Milan Rajec. „Treťou najnákladnejšou položkou za uplynulý rok boli škody za úrazy a choroby v celkovej hodnote 28,6 milióna eur, z toho viac ako 3,3 milióna eur sme vyplatili za poistné udalosti súvisiace s ochorením COVID-19, pričom viac ako 90 % z tejto sumy tvorili úmrtia,“ konštatuje M. Rajec.

Allianz platil najmä za škody na vozidlách

Zdroj: Allianz

Tornádo zamiešalo karty v majetku

Povodne, záplavy, krupobitie a minulý rok prekvapivo aj tornáda ničili majetok obyvateľov, nezávisle od pandémie. Za rok 2021 nahlásili klienti viac ako 33-tisíc škôd na svojich domoch, bytoch a ďalšom privátnom majetku v celkovej výške 13,3 milióna eur. Je to rovnako ako pred pandémiou v roku 2019. Z toho 6635 škôd za viac ako 2 milióny eur spôsobili prírodné živly.

Najničivejšími živlami boli v uplynulom roku povodne a záplavy. Svoje o tom vedia obyvatelia obce Rudno nad Hronom v okrese Žarnovica. V máji sa tam pretrhla hrádza a vyliaty potok zaplavil viacero domov a zničil obecné komunikácie. Druhým najškodovejším živlom boli víchrice, ktoré mali uplynulý rok mimoriadnu silu.

Po neočakávanom tornáde, ktoré začiatkom leta úplne zdevastovalo časti obcí na Morave, v priebehu augusta prekvapilo o niečo slabšie tornádo aj východ Slovenska, kde napáchalo značné škody. V rámci privátneho majetku spôsobil najväčšie jednorazové škody už tradične požiar, ktorý kompletne zničil rodinné domy. V jednom prípade škoda dosiahla až 350-tisíc eur, v ďalšom celkovo 190-tisíc eur.

Škôd z dovoleniek je stále minimum

Cestovanie je už druhý rok výrazne zasiahnuté pandémiou, čo sa odráža aj na číslach za poistné udalosti v tomto odvetví. „Kým pred pandémiou v roku 2019 vyplatil Allianz viac ako 4,3 milióna eur za poistné udalosti, ktoré vznikli počas dovoleniek, za minulý rok to bolo len necelých trištvrte milióna eur,“ uzatvára M. Rajec.

V spolupráci
transport.sk
Zdroj
TS

Prečítajte si aj

Back to top button