Logistika a skladovanie

Znižovanie nákladov vďaka automatizácii balenia

Znižovanie nákladov vďaka automatizácii balenia. Vďaka optimalizácii objemovej hmotnosti zásielok a automatizácii balenia je možné dosiahnuť znižovanie nákladov.

Zdražovaniu teraz čelíme snáď vo všetkých oblastiach života i podnikania. Táto výzva sa nevyhla ani baliacemu priemyslu, logistike a e-commerce. Tým rastie aj tlak na znižovanie prevádzkových nákladov. To sa dá dosiahnuť pri automatizácii prevádzky a redukcii nákladov na dopravu vďaka optimalizácii objemovej hmotnosti zásielok. Pri vhodne zvolenom obale je možné ušetriť až 15 % prepravných nákladov.

„Nároky na znižovanie množstva obalových materiálov stále rastú. Podľa výsledkov prieskumov spoločnosti RAJA patrí medzi hlavné priority našich zákazníkov ekológia, bezpečnosť a s ohľadom na stále narastajúcu infláciu, tiež znižovanie nákladov,” hovorí Gabriela Fabianová, country managerka spoločnosti RAJA. „Doprava je čím ďalej drahšia a vo výsledku výrazne znižuje ziskovosť. Mnoho obchodníkov si neuvedomuje, že náklady sa dajú znížiť vďaka voľbe vhodného tipu balenia a voľby výplňového materiálu,” dodáva.

Znižovanie nákladov pomocou automatizácie procesu balenia

Na trhu existujú stroje, ktoré umožňujú výrobu obalov na mieru. Tie znižujú najmä spotrebu obalového materiálu. Proces balenia urýchľujú aj stroje na výrobu výplne. Optimálna obalová technika a baliace stroje navyše zvýšia efektivitu a produktivitu baliaceho procesu. Automatizovať je možné veľké množstvo baliacich procesov a vysoký výkon strojov tak uľahčuje balenie, plnenie, fixáciu, označovanie aj konečnú paletizáciu.

„Skvelým pomocníkom je napríklad stroj na výrobu papierovej výplne, ktorý skladá papier špecifickým postupom, a dochádza tak k úspore približne 15 % materiálu, pri efektívnom vyplnení rovnakého priestoru,“ predstavuje možnosti Fabianová. „Celkové náklady ušetria aj stroje na výrobu výplne vzduchovými vankúšikmi. Vzduchové vankúšiky šetria hmotnosť, ale aj spotrebu materiálu – 90 % výplne je totiž tvorená vzduchom,“ dodáva Fabianová z RAJA. Vankúšiky môžu byť plastové, papierové, prípadne s obsahom škrobu, a tým pádom kompostovateľné.

Pre automatizáciu procesu balenia hrá aj úspora času. Napríklad motorizovaný ovinovací baliaci stroj ušetrí až 75 % času od bežného balenia s minimálnou spotrebou materiálu, celý baliaci proces jedného balíka trvá približne 20 sekúnd.

Nízka objemová hmotnosť znižuje náklady na dopravu

Pre väčšinu dopravcov je zásadná tzv. objemová hmotnosť, ktorá predstavuje hustotu balíka, čo je množstvo priestoru, ktorý balík zaberá vo vzťahu k svojej skutočnej hmotnosti. „Preprava 20 kilogramov peria tak môže byť drahšia ako preprava 20 kilogramov železa,” upozorňuje Gabriela Fabiánová. „Vhodne zvolený obal, tak aby sa vošiel na paletu alebo do nákladného vozidla, môže znížiť náklady na dopravu až o 10 %,” dodáva.

Objemová hmotnosť sa počíta podľa rozmerov balíka: šírka x dĺžka x výška / 5000. Výsledok udáva objemovú hmotnosť, ktorá sa porovnáva s reálnou hmotnosťou balíka. Tú vyššiu z nich dopravcovia účtujú. Optimálna objemová hmotnosť je preto taká, ktorá sa najviac blíži k reálnej hmotnosti. Preto je vhodné vždy siahnuť po takom obale, ktorý zodpovedá veľkosti a potrebám baleného tovaru.

Obaly na mieru predstavujú ekologické aj ekonomické riešenie

Namiesto stratégie jedného obalu pre všetko sa preto oplatí vyskúšať individuálne balenie šité na mieru prepravovaných produktov. Pokiaľ je sortiment naozaj rozmanitý, ideálnym riešením pre online predajcov predstavuje použitie kartónov s nastaviteľnou výškou alebo napríklad teleskopické obaly vhodné pre ploché produkty. Tie sa veľkosti obsahu ľahko prispôsobia.

Vďaka optimalizácii obalov sa z dlhodobého hľadiska ušetrí po všetkých stránkach. Napríklad štúdie naznačujú, že mnoho balíkov obsahuje až 40 % prázdneho priestoru v škatuliach, ktorý treba niečím vyplniť. Zle zvolená veľkosť krabice tak nestojí len peniaze, ale zaťažuje aj životné prostredie. Zaberá viac miesta v dopravných prostriedkoch a spotrebováva sa zbytočne veľa materiálu. S objemovou hmotnosťou sa preto oplatí počítať aj v prípade, keď si prepravná spoločnosť za väčšie rozmery nič neúčtuje.

Znižovanie nákladov pri zachovaní kvality balenia

Podľa údajov spoločnosti RAJA, predstavujú materiálové náklady v priemere 60 až 80 % z celkových nákladov na obal. V niektorých situáciách sa dá ušetriť aj vďaka voľbe krabíc s tenšou stenou, ktorá pri rovnakom objeme ušetrí časť hmotnosti. Tu je ale potrebné myslieť na to, že sa znižuje aj celková pevnosť balenia. Znižovanie nákladov by nemalo prebiehať na úkor kvality balenia, ale pomocou šikovných riešení. Cenu balenia napríklad môže ovplyvniť niektorý z týchto faktorov:

1. výška a hmotnosť produktu
2. konštrukcia balenia
3. obalový materiál
4. objemová hmotnosť alebo priestor, ktorý produkt pri transporte zaberá.

V spolupráci
transport.sk
Zdroj
TS

Prečítajte si aj

Back to top button