Logistika a skladovanie

Packeta je viac eko

Packeta je viac eko. Doručovať jej pomáhajú aj krabice z obnoviteľných materiálov. Veľké červené boxy poznajú najmä vodiči Packety a partnerské výdajné miesta. Sú používané na prepravu zásielok medzi expedičnými depami, kamennými výdajnými miestami a samoobslužnými Z-BOXmi. A v súčasnosti sú tradičné hnedé kartónové krabice nahradené červenými kartón-plastovými boxami vyrobenými na mieru. Tie vydržia až 10-krát dlhšie ako ich štandardné verzie. Cieľom spoločnosti Packeta je byť ekologickejší a znížiť spotrebu jednorazových obalových materiálov.

Obalové materiály tvoria v doručovateľských službách veľkú tému. Svoje o tom vie Packeta, ktorá na Slovensku prevádzkuje najväčšiu sieť podacích a výdajných miest pre zásielky. Len za minulý rok počet prepravených zásielok stúpol o viac ako 40%. Konečný obrat dosiahol 257 miliónov eur, čo je o 23 percent viac ako pred rokom. Najviac vyťaženým dňom bol 19. december 2022, kedy bolo spracovaných viac ako 280 tisíc zásielok. Ide o najviac spracovaných zásielok doručovateľskou službou za jeden deň na Slovensku. „V Packete myslíme na budúcnosť. Cítime zodpovednosť voči budúcim generáciám a z toho dôvodu, ako spoločensky zodpovedná firma, volíme smer, ktorý je ohľaduplný k životnému prostrediu. Neustále hľadáme cesty ako minimalizovať dopady logistiky na našu planétu. Aj preto sme sa rozhodli prejsť na ekologickejšie riešenie obalov, ktorými sú na mieru vyrobené vratné obaly z materiálu Akylux,“ konštatuje Alexander Jančo, výkonný riaditeľ Packeta na Slovensku.

Prečítajte si aj

V septembri 2020 začala spoločnosť Packeta spolupracovať s firmou Corplex na vývoji nových boxov na prepravu zásielok medzi depami a výdajnými miestami. Po roku vývoja, v októbri 2021, uviedli do obehu 1000 ks. V priebehu roka boli vykonané dôkladné testy hmotnosti, rozmerov, farebnosti a ďalších vlastností boxov, aby sa zabezpečila ich odolnosť a účinnosť.

Packeta je viac eko

Červené krabice prekonali očakávania, vydržali 40 – 100 použití počas celého roka a ukázali sa tak ako vynikajúca náhrada za ich kartónové verzie. V rámci záväzku znižovať vplyv na životné prostredie a zlepšovať kvalitu zásielok sa Packeta rozhodla prejsť z tradičných celulózových krabíc na kartónovo-plastové. Táto zmena umožnila ušetriť náklady a zároveň znížiť uhlíkovú stopu.

„Sme nadšení úspechom tohto projektu, ktorý by nebol možný bez tvrdej práce a odhodlania našej spoločnosti aj spoločnosti Packeta. Naše obaly sú vytvárané na mieru a výzvou pre nás vždy je prispôsobovanie vlastností nášho produktu s potrebami našich klientov. S nesmierne ochotným tímom ľudí v spoločnosti Packeta neustále implementujeme rôzne vylepšenia a zapracovávame všetky spätné podnety užívateľov pri manipulácií s boxami. Tešíme sa aj na to, že budeme pokračovať vo vývoji udržateľných obalových riešení a naďalej tak prispievať k redukcií odpadového materiálu aj v logistickej sfére,“ vyjadruje sa Ján Trnka, Commodity and Development Manager spoločnosti Corplex na Slovensku.

Packeta je viac eko

Aké sú výhody vratných obalov?

1. Ekologickejšie riešenie
Materiál Akylux je 100% recyklovateľný. Po skončení životného cyklu vratného obalu sa krabica znovu zrecykluje a vytvorí sa z nej nový vratný obal, prípadne iný produkt.

2. Vyššia odolnosť oproti kartónovým krabiciam
Trvácnosť vratných obalov je viac ako 10-násobne vyššia ako u kartónových krabíc.

3. Vyššia ochrana zásielok
Vďaka materiálu Akylux sú vratné obaly nepremokavé, zásielky sú tak chránené pred prípadným poškodením.

4. Úspora času
Skladanie a rozkladanie vratných obalov zaberie o polovicu menej času ako skladanie a rozkladanie kartónových krabíc.

5. QR kód pre lokalizáciu vratného obalu
Každý obal má priradený QR kód, pomocou ktorého dokážeme lokalizovať jeho aktuálnu polohu a predchádzať tak prípadnej strate vratného obalu.

Aké doručenie je eko?

Okrem vratných obalov Packeta sa spoločnosť zameriava aj na celkový životný cyklus zásielky od odvzdania až po jej doručenie. „Usilovne pracujeme na implementácií zelenej energie, nákupu recyklovateľného a viackrát prepoužiteľného materiálu, nastavení odpadového hospodárstva vo všetkých entitách či odstránení ekologicky najnáročnejších skladov,“ konštatuje Alexander Jančo. Preto si Packeta dala urobiť analýzu uhlíkovej stopy, v ktorej vyšlo, že 1 zásielka vyprodukuje 0,386 kg CO2.

Packeta je viac eko

Doručenie na Z-Pointy je eko

• zníženie množstva prepravcov na cestách
• kuriér pri ceste do obce vyloží zásielky v Z-BOXe, na prevádzke kamenného výdajného miesta a nevynechá ani doručenie zásielok na adresy zákazníkov
• v rámci jednej cesty tak kuriér obslúži celú obec, namiesto dodávok niekoľkých rôznych prepravcov

Packeta Home Delivery

  • implementované minútové doručenie, ktoré zvyšuje zastihnuteľnosť príjemcov balíkov a doručenie hneď na prvý deň
  • ak sa však kuriér zákazníka na adrese nezastihne, zásielka je po dohode s prijímateľom odovzdaná na najbližšie výdajné miesto – nemusí sa tak vracať späť na depo a doručovať znova

Packeta Z-BOXy

• uhlíková stopa doručenia zásielky do boxu je 8-krát menšia ako pri doručovaní na adresu kuriérom
• samoobslužné boxy sú napájané solárnymi panelmi a fungujú preto autonómne bez potreby napojenia na elektrinu (nezaťažujú tiež obecný rozpočet)

Packeta

Packeta, založená v roku 2010, je digitálna e-commerce platforma, ktorá udáva trendy v logistike. Spoločnosť vznikla s cieľom zjednodušiť internetovým obchodom doručovanie tovaru zákazníkom až do 33 krajín sveta. Krédom spoločnosti je rýchle a pohodlné vyzdvihovanie zásielok bez čakania. Umožňuje to najširšia sieť kamenných výdajných miest a Z-BOXov, ktoré sa nachádzajú takmer na každom rohu Slovenka. Od roku 2019 tiež ponúka možnosť doručovania zásielok medzi fyzickými osobami prostredníctvom mobilnej aplikácie Packeta. Packeta je súčasťou 14 spoločností holdingu Packeta Group, ktorý má aktuálne viac ako 15-tisíc vlastných výdajných miest a 140 000 partnerských výdajných miest. Za minulý rok prepravil vyše 90 miliónov zásielok a spolupracuje s viac ako 46 000 e-shopmi.

Zdroj
transport.sk
Editor
Zdroj: Packeta

Prečítajte si aj

Back to top button