Logistika a skladovanie

V Lozorne stavajú novú halu

Logistický park P3 Bratislava D2 sa do leta 2022 rozšíri o novú halu DC7B s plochou 21 000 m2. Rozšíri tak existujúcu halu DC7. Novú halu pripravuje developer pre plánované expanzné zámery dlhodobého nájomníka IHLE, ale aj ako špekulatívnu výstavbu pri potenciálnych klientoch.

„Oficiálnu kolaudáciu haly plánujeme na začiatok júla v budúcom roku, no s výstavbou sme začali už v septembri. Oproti pôvodným plánom ide o zdržanie šesť mesiacov v dôsledku pandémie a nedostatku stavebných materiálov,“ hovorí Peter Jánoši, výkonný riaditeľ P3 Logistic Parks, ktorá za projektom stojí.

Posunutie začiatku výstavby v dôsledku pandémie sa premietlo aj do navýšenia nákladov, ktoré si investícia do výstavby novej haly vyžiada. „Hovoríme o navýšení na úrovni 11 až 15 %, čo je pri takýchto projektoch skutočne významná čiastka a prejaví sa na očakávanom výnose daného projektu. Drahšia výstavba sa však dotýka celosvetovo trhu s nehnuteľnosťami. O to viac nás teší, že sme sa aj napriek koronakríze stali najväčším developerom logistických nehnuteľností na Slovensku,“ hovorí Peter Jánoši.

Expanzné zámery v P3 Bratislava D2

Prvým nájomníkom v novej hale bude spoločnosť IHLE, popredný európsky veľkoobchodník s pneumatikami, diskami a kompletnými kolesami. Táto spoločnosť je dlhodobým nájomcom parku P3 Bratislava D2. „Flexibilita je jednou z najčastejších požiadaviek našich klientov. S IHLE realizujeme za 10 rokov spolupráce už tretiu relokáciu v rámci parku,“ opisuje Peter Jánoši. V rámci celkovej výmery novej haly bude IHLE podnikať približne na tretine celkovej plochy, teda zhruba na 7 000 m². Zvyšná plocha bude slúžiť pre budúcich klientov.

Špičková hala a výhľad na 300-ročný dub

Nová hala bude expanziou siedmej nehnuteľnosti, ktorú P3 Logistic Parks v tomto areáli s celkovou plochou 236 890 m² spravuje. „Staviame moderné nehnuteľnosti najvyššej kvalitatívnej úrovne A, ktoré spĺňajú prísne environmentálne kritériá, väčšina z nich má certifikát BREEAM Very Good. O ten sa budeme uchádzať aj pri novej hale DC7B,“ približuje Peter Jánoši.

Certifikácia budov hovorí o hospodárnosti a efektívnosti využívania energií v rámci priestorov, o šetrnosti k životnému prostrediu a zároveň sleduje, ako sa v budove ľudia cítia. Z typických priemyselných logistických centier sa totiž pomaly stávajú moderné parky. Tie už nie sú len chladným skladovým priestorom, ale postupne sa menia na pracovný priestor doplnený o relaxačné zóny.

Oddychovú zónu má v pláne developer zriadiť aj vo svojom parku pri Lozorne, ktorého súčasťou je 300-ročný dub letný. „Tento strom je spätý s obcou, jej obyvateľmi a už aj s nami. Zachovávame ho v plnej kráse, výstavba sa ho nedotkne, naopak, prispôsobili sme mu plány a zmenšili úžitkovú zastavanú plochu o približne 3 000 m². V našich parkoch všeobecne presadzujeme okrem trvalo udržateľných riešení aj množstvo zelene,“ dodáva Peter Jánoši.

V spojení s ekologickými riešeniami tak developer znižuje energetické náklady na prevádzku svojich budov a zvyšuje hodnotu stavieb. Všetky haly P3 sú vybavené moderným systémom vykurovania a ventilácie, majú zvýšenú tepelnú izoláciu strechy aj úsporné inteligentné LED osvetlenie. Budovy sú zároveň konštrukčne pripravené na ďalšie rozšírenie kancelárskych alebo obchodných priestorov.

Zdroj
transport.sk

Prečítajte si aj

Back to top button