Logistika a skladovanie

V Chocholnej – Velčiciach by mal byť logistický park za 3 mld.

V katastri obce Chocholná Velčice by mal vzniknúť logistický park za tri miliardy Sk (99,582 milióna eur). Na ploche asi 40 hektárov ho chce vybudovať spoločnosť Signum Group. S výstavbou by sa malo začať na jar 2009. Podľa starostu obce sa dá jednoznačne hovoriť o najväčšej investícii v histórii obce s 1700 obyvateľmi.  

"V súčasnosti je projekt vo fáze územného konania. Zhruba do mesiaca čakáme vydanie územného rozhodnutia. Finalizujeme výkupy pozemkov, ktoré sú dosť komplikované vzhľadom na typickú slovenskú vlastnícku štruktúru. S výstavbou by sme chceli začať na jar 2009," povedal pre TASR konateľ Signum Group Milan Pavlík. Haly v logistickom parku by sa podľa neho mali prenajímať jednotlivým operátorom. Koľko pracovných príležitostí by malo vďaka realizácii projektu vzniknúť, zatiaľ presne nevie ani samotný investor. "To sa bude špecifikovať v stavebnom konaní," vysvetlil. Haly by sa mali vybudovať na rozlohe 170.000 – 180.000 štvorcových metrov. Výstavba sa bude realizovať buď v etapách, alebo jednorázovo. Park by mal byť kompletne vybudovaný do dvoch rokov. Najväčšou a najzložitejšou investíciou bude podľa Pavlíka vybudovanie inžinierskych sietí, ktoré na pozemkoch, ktoré sa doteraz využívali ako orná pôda, chýbajú. 
Aj starosta Chocholnej – Velčíc Ľubomír Škriečka si uvedomuje význam investície pre obec. Územný plán obec zmenila už v roku 2006 a využitie lokality v dolnej časti katastra obce, pri diaľnici určila na priemyselné využitie. Už v tom čase si však vedenie obce uvedomovalo, že najväčším problém pre potenciálnych investorov môže byť práve majetkovoprávne nevysporiadanie územia. "Je to skutočne územie, ktoré je bez akýchkoľvek inžinierskych sietí, je nepripravené. A investor získava prakticky len ornú pôdu, ktorá bude vyžadovať obrovské investície, najmä čo sa týka inžinierskych sietí," vysvetlil starosta. Časť vlastníkov však túto pôdu vníma ako stavebné pozemky a výkupná cena 200 Sk (6,64 eur) za meter štvorcový sa im zdala byť prinízka. "Povedali si, že chcú za ne 1000 Sk (33,19 eura) za meter štvorcový a že ich jednoducho nepredajú," uviedol. Podľa informácií, ktoré však v súčasnosti má, by už mal mať investor väčšiu časť pôdy vykúpenú. 
V prípade, že v katastri Chocholnej – Velčíc sa vybuduje logistický park, finančné prostriedky, ktoré vďaka nemu pribudnú do obecného rozpočtu, nebude problém využiť. "Teraz práve riešim požiarnu zbrojnicu, asi osemmiliónovú (265.551 eur) investíciu. Nemáme peniaze na to, aby sme mohli pre našich požiarnikov kúpiť vozidlo. Naplánovanú máme i rekonštrukciu kultúrneho domu a obecného úradu," uviedol príklad starosta. Peniaze tiež obci chýbajú na vybudovanie kanalizácie. 
Starosta potvrdil, že investor už predložil projektovú dokumentácia pre vydanie územného rozhodnutia. Požiadavkou obce je, aby sa v miestach budúceho logistického parku zachoval verejný prístup. 
Oslovení Chocholňania vnímajú investíciu ako prínos. "S vybudovaním priemyselného parku by som bol spokojný. Vznikli by aj pracovné príležitosti, takže bolo by to plus," uviedol Ján Janiš. "Bude to najmä pre mladých, ale myslím, že to bude prínosom," povedala Paulína Spačková. "Určite to bude prínos. Bude väčší rozvoj a peniaze poputujú do obce i z daní," myslí si Pavol Vanek. 
V budúcnosti by mal v Chocholnej – Velčiciach pribudnúť ešte ďalší priemyselný park. Územie s rozlohou takmer päť hektárov vyčlenila obec v územnom pláne pre miestnych podnikateľov.

zdroj: TASR, foto: internet

Prečítajte si aj

Back to top button