Logistika a skladovanie

Trojkolesová Aptera

Z času na čas sa objavujú pokusy uviesť na trh uzavreté trojkolesové vozidlá, vyznačujúce sa malými rozmermi a nízkou spotrebou.

Najnovším prírastkom v kategórii trojkolesových automobilov je elektromobil kalifornskej spoločnosti Aptera Motors. Táto trojkolieska futuristického dizajnu by sa na kalifornských cestách mala objaviť už v tomto roku. Technické údaje o tomto vozidle sú však zatiaľ veľmi skúpe. Aerodynamická karoséria je zhotovená z ocele, hliníka a kompozitných materiálov a poskytuje dvom cestujúcim vysoký stupeň ochrany. Do bezpečnostného výstroja patria okrem bezpečnostných pásov aj dva airbagy. Vozidlo nemá spätné zrkadlá, ale kameru, ktorá prenáša obraz priestoru za vozidlom na veľký displej pred vodičom. V strede za prednými sedadlami môže byť umiestnené sedadlo pre dieťa. Veľkosť batožinového priestoru udáva výrobca v klasických amerických „mierach“. Zmestí sa doň 15 nákupných vreciek s potravinami alebo dva vaky s golfovým výstrojom. O hnacom elektromotore neuverejnila zatiaľ firma Aptera žiadne informácie. Motor poháňa zadné koleso prostredníctvom pevného prevodu 1:6. Zdrojom elektrickej energie je lítiový akumulátor s kapacitou 10 kWh. Elektromobil zrýchli na rýchlosť 60 míľ za hodinu (96 km/h) za približne desať sekúnd a dosiahne maximálnu rýchlosť 145 km/h. Na jedno nabitie akumulátora prejde vozidlo až 190 kilometrov, pričom k tomuto vysokému dojazdu prispieva aj regeneratívny brzdový systém.
 
Pripravuje sa aj hybridná verzia

Výrobca pripravuje aj verziu s hybridným pohonom, ktorá bude poháňaná kombináciou spaľovacieho motora a elektromotora. Firma Aptera pôvodne uvažovala o použití vznetového motora, ale nepodarilo sa nájsť vhodný malý naftový motor, ktorý by bol certifikovaný pre použitie v Kalifornii (tá má veľmi prísne emisné normy). Trojkolesový elektromobil je vystrojený unikátnym klimatizačným systémom, ktorý pracuje trvalo, a ktorý je napájaný zo slnečných článkov na streche. Pretože jednotka pracuje trvalo, môže mať nižší výkon a môže byť menšia. Elektromobil je vystrojený navigačným systémom, prehrávačom CD/MP3/DVD, satelitným rádiom, diagnostickým systémom, zásuvkou USB a čipovým identifikačným systémom RFID. Cena unikátnej trojkoliesky na kalifornskom trhu (v iných štátoch USA sa zatiaľ vozidlo nebude predávať) by mala byť pod 30 000 amerických dolárov. Firma Aptera Motors má za cieľ vyrábať do troch rokov 10 000 vozidiel ročne. Na to, či Aptera bude mať v Kalifornii úspech, si však ešte treba počkať.

Prečítajte si aj

Back to top button