Logistika a skladovanie

Slováci myslia pri on-line nákupoch na životné prostredie

Slovenskí zákazníci internetových obchodov pri nákupoch myslia na životné prostredie a zodpovednosť k prírode vyžadujú aj od e-shopov, ktoré využívajú. Až takmer polovica z nich si je ochotná za environmentálny prístup či produkty šetrné k prírode priplatiť. Podľa tradičného prieskumu spoločnosti DPD E-shopper barometer sú Slováci v prístupe k životnému prostrediu pri internetových nákupoch zodpovednejší ako priemerní Európania.

Zodpovedný prístup k životnému prostrediu je podľa zákazníkov dôležitou súčasťou internetového obchodu. Až 73 percent ľudí, ktorí pravidelne nakupujú na internete, si myslí, že značky a firmy by mali byť environmentálne zodpovedné, pričom takmer dve tretiny z nich pri nákupe uprednostnia produkty šetrné k životnému prostrediu vždy, keď je to možné. „Takmer polovica zákazníkov (48 percent) je ochotná si dokonca za produkty a služby priplatiť, ak vedia, že sú šetrné k životnému prostrediu,“ vysvetľuje Andrea Bačíková, marketingová a PR manažérka DPD na Slovensku.

Online nakupujúci uprednosťnujú produkty šetrné k životnému prostrediu (FOTO: DPD SK)

Zodpovednosť k životnému prostrediu je pritom na Slovensku vyššia ako európsky priemer. Podľa prieskumu uprednostňuje ekologické produkty a služby každý druhý európsky zákazník internetových obchodov a ochotu priplatiť si vyjadrilo 43 percent ľudí. „Ukazuje sa, že životné prostredie je pre slovenských zákazníkov veľmi dôležitá téma a internetové obchody, ktoré chcú byť dlhodobo úspešné, by očakávania zákazníkov mali zohľadniť,“ hovorí Bačíková. Ak bude obchod zodpovedne pristupovať k prírode, využívať recyklované materiály a spolupracovať so zodpovednými dodávateľmi, môže si tak získať dôveru zákazníkov.

K zodpovednému prístupu sa dlhodobo hlási aj kuriérska spoločnosť DPD, ktorá sa zaviazala dodávať každý jeden balík na svete uhlíkovo neutrálne. „Doprava tovaru je dôležitá súčasť internetového obchodu. DPD sa už v roku 2012 zaviazala doručovať zásielky bez negatívneho vplyvu na životné prostredie, a to bez dodatočných nákladov na zákazníka,“ vysvetľuje Bačíková. Spoločnosť napríklad rozširuje flotilu vozidiel na elektrický pohon, alebo zavádza sofistikované služby, ktoré zvyšujú úspešnosť doručenia, takže kuriér kvôli zásielke najazdí menej kilometrov. „Dôsledne monitorujeme skleníkové plyny, ktoré vytvárame a neustále pracujeme na znižovaní našej uhlíkovej stopy. Akékoľvek nevyhnutné emisie z dopravy sú kompenzované investíciami do projektov obnoviteľných energií a čistej energie,“ dodáva Bačíková.

Zdroj
transport.sk
Editor
Tlačová správa

Prečítajte si aj

Back to top button