Logistika a skladovanie

Robotizácia logistických procesov v IKEA

20 rokov partnerstva IKEA a FM Logistic v strednej Európe speje k automatizácii intralogistiky.

IKEA a FM Logistic oslávili 20. výročie vzniku distribučného centra IKEA v poľskej obci Jarosty. Areál s rozlohou
157 000 m2 – približne 22 futbalových ihrísk – prevádzkuje od svojho otvorenia spoločnosť FM Logistic a poskytuje služby pobočkám IKEA v 12 krajinách, od Fínska po Chorvátsko. S objemom 200 000 m3 dokáže uskladniť až 300 000 paliet.

V závode IKEA pracuje viac ako 700 zamestnancov FM Logistic, ktorí spracúvajú objednávky typu business-to-business (B2B) a business-to-consumer (B2C). Sklad je z veľkej časti vykurovaný obnoviteľnými zdrojmi energie, a to geotermálnou a solárnou. V distribučnom centre uvádzajú do prevádzky fotovoltaickú elektráreň s výkonom 770 kWP.

FM Logistics a IKEA implenetujú do intralogistiky MiR500

FM Logistic investuje do autonómnych mobilných robotov v logistickom centre IKEA

Mobile Industrial Robots (MiR), producent autonómnych mobilných robotov (AMR), oznámil, že FM Logistic, globálny poskytovateľ logistických služieb (3PL), pomáha urýchliť skladové procesy v spoločnosti IKEA s využitím automatizácie. V rámci spoločnej investície nasadila spoločnosť so svojím zákazníkom IKEA autonómny mobilný robot MiR500 na zlepšenie logistických procesov v sklade v poľskej obci Jarosty. Riešenie predstavuje inovatívnu a flexibilnú technológiu, ktorú je možné ľubovoľne konfigurovať a používať pri každodenných skladových operáciách.

Robot MiR500 sa bude využívať na spoluprácu so zamestnancami skladu pri preprave paliet a iných nákladov až do hmotnosti 500 kg. Hlavným konceptom riešenia je odľahčiť zamestnancov od neproduktívnych činností, zlepšiť bezpečnosť práce a optimalizovať skladové náklady.

„Aby sme vytvorili konkurenčnú výhodu našej spoločnosti a našich klientov, investujeme do inovatívnych riešení, ktoré sú flexibilné, ľahko použiteľné, a teda nákladovo efektívne. Technológia od MiR je oveľa lacnejšia než konkurenčný koncept vozidiel AGV. V tomto konkrétnom prípade ide o riešenie, ktoré je viac ako dvakrát lacnejšie než AGV,“ vysvetľuje Alexander Damie, manažér pre inováciu a procesy v spoločnosti FM Logistic Central Europe. Robot MiR500 sa jednoducho vyhýba prekážkam, je autonómny a nevyžaduje dlhé a časovo náročné konfigurovanie, čo uľahčuje jeho ovládanie. Vďaka funkcii mapovania a integrovanému pokročilému softvéru sú autonómne mobilné roboty schopné sa pred jazdou dynamicky navigovať a zvoliť si najvhodnejšiu trasu – to všetko bez ľudskej pomoci.

Zamestnanci skladu IKEA a zodpovedné osoby v súčasnosti prechádzajú školením. V priebehu niekoľkých týždňov bude robot uvedený do plnej prevádzky 24 hodín denne a 7 dní v týždni. „Pracovné úlohy pre nášho klienta vyžadujú prepravu značného množstva prázdnych drevených paliet poukladaných na seba kvôli ich použitiu v automatizovaných skladoch. Predstavujú ideálny proces na automatizáciu. Implementácia v distribúcii zahŕňa integráciu autonómneho robota dopravujúceho prázdne palety do interných tokov tovaru. Robot počas testovacej fázy prešiel vyše 60 km, úspešne dokončil 180 cyklov a prepravil viac ako 1 500 prázdnych paliet. Bolo tak možné optimalizovať prepravu pri zachovaní plnej bezpečnosti zamestnancov a garancii rentability tejto investície,“ hovorí Edyta Śmiechowicz, riaditeľka logistického centra Jarosty z FM Logistic CE.

„Ide o využitie synergie medzi našimi spoločnosťami a zdieľaním znalostí. Tie tak vedú k zlepšeniu a adaptácii skladových procesov na novú realitu, ktorými je súčinnosť manuálnych a automatizovaných procesov,“ hovorí Sebastian Kaczmarski, central fulfillment operations manager z poľskej pobočky IKEA. Ide o jednu z ďalších implementácií tohto typu robota v spoločnosti FM Logistic.

Už pred rokom bol implementovaný menší robot MiR200 na logistickej platforme v Mszczonówe na podporu baliacich procesov. Robot tam transportuje odpad (fólie a lepenky) z výroby do triediarne. Denne prejde priemernú vzdialenosť okolo 18,5 km, čo predtým museli vykonávať sami zamestnanci. Spoločnosť FM Logistic zvažuje implementáciu AMR aj v ďalších svojich centrách.

Zdroj
transport.sk
Editor
TS

Prečítajte si aj

Back to top button