Logistika a skladovanie

Rast tržieb spoločnosti DACHSER

Rast tržieb spoločnosti DACHSER. Rok 2021 bol výnimočný, nárast objemu a vysoké prepravné sadzby priniesli rekordný rast.

Tržby spoločnosti DACHSER prvýkrát presiahli 7 miliárd eur. Rok 2021 bol výnimočný: nárast objemu a vysoké prepravné sadzby priniesli rekordný rast; 78,3-percentný skok v leteckej a námornej preprave. Vo finančnom roku 2021 zvýšila spoločnosť DACHSER svoje konsolidované tržby o 26,0 percenta na 7,1 miliardy eur. Po “odbočkách” spôsobených lockdownami v predchádzajúcom roku sa logistický poskytovateľ vrátil na cestu dynamického rastu.

Pozitívny výsledok za rok 2021 je spôsobený organickým rastom zásielok a tonáže o 6,3 percenta, resp. o 7,7 percenta na úrovni skupiny. Tento skokový nárast tržieb zaistili aj vysoké ceny prepravy spôsobené nedostatkom nákladných kapacít, s ktorým sa stretávajú všetci dopravcovia.

„Niet pochýb o tom, že rok 2021 bol v mnohých ohľadoch výnimočný a bolo treba prekonať niekoľko extrémnych výziev,“ hovorí CEO spoločnosti DACHSER Burkhard Eling. „Bol poznačený brexitom, pandémiou COVID-19 a globálnymi dodávateľskými reťazcami, ktoré boli dotlačené až do krajnosti, čo u našich zákazníkov vyvolalo veľkú neistotu. Aj v tejto situácii sa nám podarilo ponúknuť logistické riešenia pri zachovaní vysokej úrovne kvality a služieb. Týmto spôsobom sme posilnili väzby so zákazníkmi a darilo sa aj cielené rozširovanie obchodu, najmä s našimi významnými zákazníkmi. Bol to mimoriadny úspech, naše tímy zo seba museli v ťažkých podmienkach vydať maximum.“

Rast tržieb spoločnosti DACHSER

Oblasť cestnej logistiky spoločnosti DACHSER, ktorá zahŕňa prepravu a skladovanie priemyselného a spotrebného tovaru (európska logistika) a potravín (potravinárska logistika), zvýšila v roku 2021 svoje tržby o 12,3 % na 4,99 miliardy eur. Potom, čo lockdowny v celej južnej Európe viedli v roku 2020 k poklesu tržieb o 2,2 percenta, predstavuje tento výsledok výrazný nárast – a to aj v porovnaní s rokom 2019, pred pandémiou COVIDu.

Sieť európskej pozemnej prepravy zvýšila svoje tržby o pôsobivých 13,1 percenta na 3,92 miliardy eur. Po niekoľkých rokoch stagnácie sa počet zásielok výrazne zvýšil o 6,8 percenta na 72 miliónov. Tonáž vzrástla ešte viac, o 8,5 percenta na 30 milióna. Všetky regionálne obchodné jednotky – Nemecko, severná a stredná Európa, Francúzsko a Maghreb a Pyrenejský polostrov – zaznamenali dvojciferný nárast tržieb.

Napriek obmedzeniam spojeným s COVID pre reštaurácie a hotely v Nemecku, akvizícia nových zákazníkov zabezpečila, že obchodná línia Food Logistics dosiahla rast tržieb o 9,8 percenta. Prvýkrát tak táto obchodná divízia prekročila hranicu jednej miliardy a dosiahla tržby vo výške 1,07 miliardy eur.

Strategické a na budúcnosť zamerané akcie

Volatilita a rôzne výzvy naďalej formujú trh aj v roku 2022. Vojna na Ukrajine spôsobuje extrémne ľudské utrpenie a zanechá hlboké stopy aj v globálnej ekonomike. Ďalej sú to rekordné náklady na energie a pohonné hmoty, ďalšie prehlbovanie nedostatku vodičov a pretrvávajúce narušenie globálnych dodávateľských reťazcov.

To posledné je sčasti spôsobené ďalšími epidémiami COVID-19, ku ktorým došlo nedávno v Číne a Hongkongu. „Musíme sa zmieriť s tým, že nás čaká ďalší rok, v ktorom bude udržanie dodávateľských reťazcov vyžadovať krízové riadenie, flexibilitu a odolnosť,“ hovorí Eling.

Spoločnosť DACHSER sa však pripravuje aj na budúcnosť a investuje do logistických zariadení, digitálnych technológií a vybavenia. Po investíciách vo výške približne 100 miliónov eur v roku 2021 plánuje spoločnosť vynaložiť približne 200 miliónov eur v roku 2022. „To zahŕňa pilotné projekty, ako je náš plne automatizovaný vysokoregálový sklad v Memmingene. Toto zariadenie obsahuje 52 000 paletových miest a otvoria ho v októbri,“ vysvetľuje Eling. „Súčasne tiež významne investujeme do digitalizácie, ochrany klímy a najmä do našich zamestnancov – veď logistika je a vždy bude biznis riadený ľuďmi pre ľudí.“

V roku 2021 prijala spoločnosť DACHSER po celom svete približne 1 000 nových zamestnancov. V súčasnosti absolvuje školenia v pobočkách spoločnosti DACHSER po celom svete prax, približne 2 200 mladých ľudí. Vysoký podiel vlastného kapitálu spoločnosti DACHSER vo výške približne 60 % poskytuje silnú podporu investičnej politike spoločnosti.

V spolupráci
transport.sk
Zdroj
TS

Prečítajte si aj

Back to top button