Logistika a skladovanie

Rast spoločnosti DACHSER

Rast spoločnosti DACHSER. Medzi hospodárskym rozmachom a normalizáciou spoločnosť DACHSER dosahuje ďalšie miliardové príjmy a plánuje investície vo výške viac ako 300 miliónov eur.

Za finančný rok 2022 vykazuje logistická spoločnosť DACHSER tržby vo výške 8,1 miliardy EUR (+14,9 %), čo predstavuje dvojciferný rast druhý rok po sebe. Základom úspechu spoločnosti DACHSER v minulom roku bola vysoká úroveň logistickej expertízy, spoľahlivosť a kvalita služieb. „Chystáme sa vstúpiť do novej ligy,“ povedal Burkhard Eling, generálny riaditeľ spoločnosti DACHSER, na výročnej tlačovej konferencii spoločnosti v Mníchove.

„Naši zákazníci oceňujú odolnosť, ktorú vnášame do ich dodávateľských reťazcov, a odmeňujú túto službu. V súčasnosti je spoločnosť DACHSER čoraz viac vnímaná ako partner pre globálne prepojené riešenia a poradca pre optimalizované dodávateľské reťazce.“ Okrem toho boli hlavnými faktormi tohto rastu na narušenie náchylné dodávateľské reťazce a nedostatočné kapacity, ktoré viedli k vysokej úrovni cien na trhu.

Od septembra 2022 prešiel hospodársky rozmach v logistike do jasnej normalizácie podnikania s klesajúcim počtom zásielok a sadzbami, najmä v leteckej a námornej doprave. Za celý rok spoločnosť DACHSER prepravila 81,1 milióna zásielok (-2,9 %), čo predstavuje rovnakú tonáž ako v minulom roku: 42,8 milióna metrických ton.

Rozvoj podnikania v detaile

Obchodná oblasť cestnej logistiky (Road Logistics) spoločnosti DACHSER, ktorá zahŕňa prepravu a skladovanie priemyselného a spotrebného tovaru (Európska logistika – European Logistics) a potravín (Food Logistics), zvýšila v roku 2022 svoje tržby o 14,2 % na 5,7 miliardy EUR. Prepravená tonáž mierne vzrástla o 0,4 %, zatiaľ čo počet zásielok klesol o 2,8 % v prostredí vysokých cien palív a energií a rastúcej zdržanlivosti spotrebiteľov.

Obchodná línia European Logistics zvýšila svoje tržby o 13,4 %, pričom rástla približne rovnakým tempom ako v roku 2021. Naopak, počet zásielok klesol o 3,5 %. Tonáž sa udržala na konštantnej úrovni 30,0 milióna ton. V roku 2022 zaznamenala významný rast obchodná línia Food Logistics, ktorej tržby sa zvýšili o 17,1 %. Po zrušení obmedzení súvisiacich s koronavírusom došlo v tejto obchodnej oblasti k miernemu nárastu zásielok (+1,8 %) aj tonáže (+1,1 %). Spoločnosť DACHSER Food Logistics dosiahla v uplynulom finančnom roku tržby vo výške 1,3 miliardy EUR a zostáva tak stabilným a spoľahlivým pilierom obchodného modelu.

Rast spoločnosti DACHSER

Po výnimočnom raste výnosov v roku 2021 sa minuloročná väčšia kapacita v leteckej a námornej preprave a slabší rast v Číne postarali o to, že rast v oblasti leteckej a námornej logistiky (Air and Sea Logistics) sa ustálil na nižšej úrovni. V tomto prípade spoločnosť DACHSER ukončila rok so 16,7-percentným nárastom tržieb z 2,1 miliardy EUR na 2,4 miliardy EUR, aj keď počet dodávok klesol celkovo o 7,3 %.

„Počas pandémie koronavírusu sa výrazne zviditeľnila naša letecká a námorná nákladná doprava,“
povedal Eling. „K tomu prispelo rozšírenie zbernej služby kusových zásielok v námornej nákladnej doprave a sieť charterovej leteckej nákladnej dopravy, ktorá len v minulom roku uskutočnila 260 letov. Naši zákazníci oceňujú, ako hlboko sú naše služby integrované – na zemi, na mori aj vo vzduchu. V budúcnosti budeme túto výhodu ešte viac posilňovať.“

Veľmi pozitívne sa vyvíjal obchod s kontraktnou logistikou – inteligentnou kombináciou skladovania, služieb s pridanou hodnotou a dopravy. V roku 2022 ponúkla spoločnosť DACHSER svojim zákazníkom kontraktnej logistiky 2,7 milióna paletových miest. Čo je približne o 152 000 viac ako v predchádzajúcom roku. Spoločnosť má v súčasnosti 163 skladových prevádzok na štyroch kontinentoch a v roku 2023 plánuje pridať ďalších 14 prevádzok.

Zdroj
transport.sk
Editor
TS

Prečítajte si aj

Back to top button