Logistika a skladovanie

P3 Logistic Parks oslavuje okrúhle jubileum

Tohtoročný veľtrh Expo Real 2021 bol pre P3 Logistic Parks, dlhodobého investora a developera logistických nehnuteľností, vzrušujúcejší ako obyčajne. Oslávil na ňom totiž 20 rokov v biznise. Spoločnosť P3 bola pôvodne založená v Prahe, na prelome tisícročí a od svojich skromných začiatkov to dotiahla do rebríčka TOP 5 hráčov pôsobiacich v európskych logistických nehnuteľnostiach.

V súčasnosti P3 spravuje približne 6,3 milióna m² vysokokvalitných skladových priestorov na 11-tich európskych trhoch a má viac ako 450 nájomcov z oblasti maloobchodu, elektronického obchodu, tradičného 3PL či automobilového priemyslu, ktorí podnikajú v špičkových logistických P3 parkoch.

Najvýraznejší nárast zaznamenala od roku 2016, kedy spoločnosť prešla pod GIC, singapurský štátny investičný fond. Odvtedy sa jej hodnota takmer zdvojnásobila na súčasných približne 7 miliárd eur. Postavila zhruba 1,8 milióna m² nových skladových priestorov s potenciálom rozšíriť sa o ďalších 800 000 m². Rastu P3 nahrávali aj priaznivé trhové podmienky pre poskytovateľov logistických priestorov vrátane rýchlej adaptácie na rozvíjajúci sa e-commerce segment a vývojové trendy v nákupe.

„P3 sa rozrástla na dynamickú a zaujímavú spoločnosť s ambíciami stať sa popredným investorom v oblasti logistických nehnuteľností v Európe. Sme nadnárodná spoločnosť, ktorá je skutočnou súčasťou rôznych trhov a jedinečná pre svojich investorov. Naše najsilnejšie prednosti spočívajú v dlhodobom pohľade na investície, rozvoj a vlastníctvo nehnuteľností, ktoré prevádzkujeme a aj v celej škále našich služieb, od obstarávania a výstavby až po správu aktív a majetku. Svojim zákazníkom prinášame tie správne zručnosti a prístup k dosiahnutiu dokonalosti a zároveň im ponúkame skvelé miesto na prácu pre tie najväčšie talenty,“ hovorí Frank Pörschke, generálny riaditeľ spoločnosti P3 Logistic Parks.

Slovenské P3 čaká v tomto roku ešte jedna oslava. „Na náš trh sme vstúpili pred pätnástimi rokmi, čo je tiež pekné jubilejné číslo. Za tento čas sme narástli a stali sa top hráčom v našom segmente,“ hovorí Peter Jánoši, výkonný riaditeľ P3 Logistic Parks na Slovensku. S počtom šesť parkov o rozlohe 486 tisíc m² vedie P3 na Slovensku rebríček najväčších developerov a správcov priemyselných a logistických nehnuteľností. „Nedávno sme verejnosti predstavili našu vlajkovú loď – prvý mestský logistický park P3 Bratislava Airport. No pokračujeme aj v ďalších rozvojových aktivitách, medzi nimi napríklad pri rozšírení parku P3 Bratislava D2 pri Lozorne, kde sme v septembri začali s výstavbou novej budovy o rozmeroch 20 000 m²,“ dodáva Peter Jánoši.    

V nadchádzajúcich XX rokoch plánuje spoločnosť P3 rásť prostredníctvom ďalšieho rozširovania  podnikania v developmente a vyhľadávania investičných príležitostí, ako veľkých celoeurópskych portfólií, tak aj menších obchodov s jedným aktívom na miestnom trhu.

„Trh sa výrazne prehrial, ale aj napriek tomu, vychádzajúc z našich investičných znalostí, stále vidíme veľa atraktívnych príležitostí. Naďalej budeme aktívne uzatvárať obchody s cieľom ďalšieho rozšírenia nášho portfólia. Nedávno sme dokončili akvizíciu portfólia o veľkosti 112 000 m² v Španielsku, a v súčasnosti sa uchádzame o niekoľko ďalších obchodov naprieč Európou,“ hovorí Otis Spencer, investičný riaditeľ spoločnosti P3 Logistic Parks.

„Developerstvo je jednou z našich silných stránok, preto ho vnímame ako hlavný zdroj rastu pri našom ďalšom napredovaní, pričom stále vyhľadávame najlepšie projekty na trhu. Nedostatok dostupnej pôdy je v mnohých krajinách najväčším aktuálnym problémom, no naše tímy úzko spolupracujú s obchodnými partnermi pri získavaní pozemkov a pri navrhovaní skladových priestorov, ktoré by vyhovovali špecifickým požiadavkám zákazníkov. Tam, kde je to možné, sa zameriavame na rozvoj tzv. brownfieldov, ktoré sú tou najlepšou voľbou a správnym rozhodnutím, pokiaľ ide o životné prostredie. A keďže sme odhodlaným hráčom v logistike, schopnosti developera nám tiež umožňujú vyvíjať aktivity aj na okraji poľa nášho pôsobenia, ako napríklad last mile, chladiarenské skladovanie alebo dátové sklady,“ povedal David Marquina, development riaditeľ spoločnosti P3 Logistic Parks.

Symbol XX predstavuje 20 rokov pôsobenia spoločnosti P3 na trhu. Bol vybraný ako symbol odvahy a zámerov do budúcnosti, ktorú plánujeme. P3 sa stala jednou z najsilnejších realitných značiek s najväčším povedomím, synonymom kvalitných služieb pre vyše 450  klientov vrátane výbornej dodávateľskej siete. Začiatkom roku 2021 bola spoločnosť P3 vyhlásená za Najsilnejšiu značku v južnej Európe a od  Inštitútu európskych realitných značiek získala špeciálne ocenenie Najsilnejší rast značky v Európe zo všetkých kategórií nehnuteľností.

V spolupráci
transport.sk
Zdroj
TS

Prečítajte si aj

Back to top button