Logistika a skladovanie

Nové distribučné centrum pre TNT

Na okraji Bratislavy, v mestskej časti Vajnory, vyrastá nové sídlo expresnej doručovateľskej spoločnosti TNT Express. S výstavbou sa začalo na jeseň minulého roku. Areál za asi 220 miliónov slovenských korún, na 1,5 hektárovom pozemku, vedľa kruhového objazdu medzi Vajnormi, mostom ponad železničnú trať a Východným nádražím, má byť dokončený v auguste.

V pozadí rozhodnutia – vybudovať si na Slovensku vlastné priestory – stojí súčasný a predpokladaný rast firmy. „Dlhodobo sa nám na Slovensku darí udržiavať silný rastúci trend nad úrovňou rastu trhu. V porovnaní s minulým rokom narástol obrat našej pobočky o 17% a zisk pred úrokmi a zdanením (EBIT) o 20%,“ hovorí Mária Džundová, obchodná a marketingová riaditeľka TNT Express. „Naše súčasné administratívne a skladové priestory v bratislavskej Trnávke nám neumožňujú ďalšie rozširovanie a rast.“ Ako M. Džundová ďalej pripomína, pre firmu je rovnako veľmi dôležité dodržiavanie environmentálnych princípov, a to je možné v plnej miere len vo vlastných, na mieru ušitých priestoroch. „Areál bol projektovaný tak, aby sme sa vyvarovali plytvaniu energiami, vytvorením optimálnych svetelných a vzduchotechnických podmienok.“ Patrí sem najmä presvetlenie priestorov denným svetlom, spôsob ohrevu teplej úžitkovej vody, tesniace prvky zabraňujúce úniku tepla pri nakladaní a podobne. Depo bude zároveň poskytovať možnosť efektívneho sledovania a riadenia spotreby energetických médií. „Okrem toho robíme všetko preto, aby náš areál pôsobil ako priateľská atraktívna budova, ktorá skrášli okolité prostredie,“ pokračuje M. Džundová. „Na plochách lemujúcich náš areál budú vysadené stromy a zeleň, ktoré vytvoria prirodzenú bariéru od okolia a budú mať priaznivý vplyv na životné prostredie,“ dodáva M. Džundová.
 
Administratívne a distribučné centrum
Stavba bude mať dve hlavné časti. Administratívne centrum s rozlohou 2 254 m2 bude mať štyri podlažia a je dimenzované pre 150 zamestnancov. Za ním bude stáť distribučný sklad s rozlohou 1 500 m2 a s triediacou kapacitou 2 500 zásielok za hodinu. Pôjde o hlavné triediace centrum pre medzinárodné zásielky TNT smerujúce do i zo Slovenska, ako aj pre vnútroštátnu prepravu. Stavba je navrhnutá tak, aby umožnila budúcu expanziu operačných priestorov o ďalších 1 200 m2 s minimálnymi nákladmi. Stavba je projektovaná v súlade s najvyššími bezpečnostnými štandardmi definovanými na zaradenie do kategórie A podľa TAPA. Vyše 80 kamier bude nepretržite monitorovať celý areál, t.j. oplotenie areálu, administratívnu budovu, ale najmä priestory sortačnej haly a priestory pre nakládku a odvoz zásielok. „Akreditácia na TAPA poskytne klientom TNT Express dôveru, že naša spoločnosť spĺňa tie najvyššie bezpečnostné opatrenia týkajúce sa medzinárodnej prepravy tovarov a dokáže im poskytnúť bezpečnú a spoľahlivú sieť na prepravu a skladovanie vysoko hodnotových zásielok, “ uzatvára tému M. Džundová.
 
Zdroj: PR

Prečítajte si aj

Back to top button