Logistika a skladovanie

Nezelené a necertifikované budovy začínajú vypadávať z ponuky

Nezelené a necertifikované budovy začínajú vypadávať z ponuky. Podľa zistení spoločnosti CBRE, trh komerčných nehnuteľností v oblasti výrobných a logistických hál v A štandarde ku koncu prvého kvartálu dosiahol na Slovensku hranicu 3,7 milióna m².

Podľa Michala Cerulíka, riaditeľa prenájmu logistických a priemyselných nehnuteľností v CBRE Slovensko, miera neobsadenosti týchto priestorov na Slovensku na konci 1. kvartálu 2023 poklesla na úroveň 3,29 %.
Najnižšia miera neobsadenosti (0,61 %) bola zaznamenaná na západnom Slovensku mimo širšieho okolia Bratislavy. Nasledovalo územie širšieho okolia Bratislavy, kde neobsadenosť klesla na 3,64 %. Na strednom Slovensku naopak narástla na úroveň 6,54 %, rovnako ako na východnom Slovensku, kde sa vyšplhala až na 9,48 %.

„Momentálne je vo výstavbe ďalších takmer 256 000 m2 priemyselných a logistických priestorov, ktorých odovzdanie je naplánované práve na rok 2023 a 33 000 m2 priestorov, ktorých výstavba by mala byť ukončená v roku 2024. V týchto projektoch bolo ku koncu marca vopred prenajatých približne 33 % priestorov, pričom ďalších približne 30 % developeri stiahli z ponuky, keďže sú v pokročilej fáze vyjednávania s budúcimi nájomcami,“ konaštatuje Cerulík.

Nezelené a necertifikované budovy začínajú vypadávať z ponuky

Viac výroby, menej obchodu

Jakub Randa, Leasing Manager spoločnosti Prologis hovorí, že vo firme s dopytom problém nemajú. V logistickom parku v Senci evidujú takmer 100-percentnú obsadenosť. „Pociťujeme výraznú aktivitu na trhu. V posledných mesiacoch vnímame pokles zatiaľ iba zo strany e-commerce. Odzneli totiž zdravotné a ekonomické opatrenia v súvislosti s covidom. Napokon, očakávali to aj e-commerce provideri,“ vysvetľuje Randa.

Takmer stopercentne prenajatí sú aj nájomníci logistických a priemyselných parkov spoločnosti CONTERA SK. „Potvrdzujem, že v oblasti e-commerce nastalo mierne ochladenie, z ostatných segmentov priemyslu a služieb je dopyt stále vysoký,“ hovorí Svetozár Rohoň, Country manager SK, CONTERA SK.

Hlavnými ťahúňmi dopytu sú stále kontraktná logistika vrátane logistiky doručenia poslednej míle a, samozrejme, distribučné centrá. Rastie však aj záujem zo strany ľahkej priemyselnej výroby, čo súvisí práve so spomínanou viacúčelovosťou priestorov, ktorá umožňuje, aby vedľa seba podnikali rôzne typy firiem. „V rámci jedného parku môžeme prenajať priestory pre predajné showroomy, distribučné centrum, kancelárie a napríklad aj výrobný závod alebo výskumné a vývojové pracovisko,“ dodáva Rohoň.

Nezelené a necertifikované budovy začínajú vypadávať z ponuky

Najväčšia aktivita je na západe Slovenska

Z hľadiska prenajatej plochy sa najviac štvorcových metrov prenajalo v širšom okolí Bratislavy (51 %), nasledovanom zvyšným územím západného Slovenska (42 %). Stredné a východné Slovensko predstavovalo len 7-percentný podiel z celkovej nájomnej aktivity. Z hľadiska prenajatého množstva priestorov viedol sektor 3PL, ktorý tvoril až 69 %. Zvyšný objem priestorov si rozdelili automobilový priemysel (18 %), maloobchodný sektor (3 %), výroba (2 %) a zvyšné segmenty (8 %).

Aj Ivan Pastier, Business Development Directorcspoločnosti CTP Slovakia si myslí, že e-commerce narástol o niečo viac, ako mal. V súčasnosti sa dostáva do normálu. Trendom dneška je podľa neho inshoring a frenchshoring, čo znamená, že firmy a ich výrobné aktivity sa postupne presúvajú z Číny a z iných krajín naspäť do Európy „Covid rozrušil dodávateľské reťazce. V súčasnosti cítime veľký tlak finálnych klientov na to, aby boli reťazce bližšie k zákazníkom,“ upozorňuje Pastier. Developeri konštatujú, že rok 2022 bol historicky najsilnejší nielen z hľadiska nájomnej aktivity, ale aj z hľadiska rastu nájomného a miery neobsadenosti. Dopyt nájomcov sa ani v tomto roku nespomaľuje.

Zákazníci požadujú zelené prevádzky

Trendom je dopyt po výrobných kapacitách. Dopyt je v súčasnosti taký vysoký, že developeri prakticky neuvažujú so špekulatívnou výstavbou. Kľúčom je mať moderné, udržateľné a ekologické logistické centrum. Kam smeruje trh z tohto hľadiska? „Dnes je to už nevyhnutnosť, svet sa mení, nastávajú rôzne regulácie zo strany EÚ, financujúcich bánk, požiadavky zo strany nájomcov, ako aj lokálnych municipalít,“ hovorí Cerulík.

Firmy, ktoré nebudú mať ekologicky udržateľné logistické centrá budú v nevýhode. Napríklad v oblasti kontraktnej logistiky developerov tlačia do takejto výstavby ich zákazníci. Nehovoriac o tom, že mnohé výrobné firmy sa zaviazali k ekologicky prijateľnejšej výrobe. Z pohľadu Randu ide o nevyhnutnosť, s ktorou musia developeri ďalej pracovať.

Necertifikované a neekologické budovy strácajú záujem nájomníkov. Každý developer sa preto snaží mať ekologické portfólio, aby spĺňalo aktuálne kritériá. Mnohé zahraničné developerské firmy pôsobiace na Slovensku sú kótované na významných zahraničných burzách. Ich manažmenty sa preto čoraz zodpovednejšie správajú voči svojim nájomcom a investorom.

Zdroj
transport.sk
Editor
AS, foto: Prologis
Back to top button