Mobilné roboty Linde C-MATIC
Mobilné roboty Linde C-MATIC. Autonómne prepravné vozíky ponúkajú výrazné zefektívnenie vnútropodnikovej logistiky.
Linde Material Handling svojimi mobilnými robotmi Linde C-MATIC rozširuje obsiahle portfólio automatizovaných riešení pre horizontálnu dopravu tovaru v skladoch a vo výrobe. Priemyselné robotické vozíky, ktoré autonómne zdvíhajú a premiestňujú bremená, pričom sa samy navigujú pomocou QR kódov, sa používajú už viac ako desať rokov. Až teraz začínajú spoločnosti vo väčšej miere objavovať výhody týchto kompaktných vozíkov na zabezpečenie plynulých materiálových tokov.
„Výrazný nástup online obchodov, dlhodobý nedostatok zamestnancov, zvyšujúci sa pohyb tovaru v skladoch a vo výrobe, ale aj rastúce požiadavky na bezpečnosť, pokiaľ ide o predchádzanie zraneniam a škodám na majetku, vedú firmy k hľadaniu pokročilých riešení. Prichádzame preto s novým radom automatizovaných a autonómnych systémov, ktorý bude pre mnoho spoločností veľmi užitočný,“ hovorí Philipp Stephan, produktový manažér Automation & Intralogistics Solutions z Linde Material Handling.
Mobilné roboty Linde C-MATIC
Obratnosť a flexibilita v priestore
Nové, kompaktné a vysoko obratné transportné vozíky Linde C-MATIC zvládnu maximálny náklad 600, 1 000 a 1 500 kilogramov ešte rýchlejšie a s väčšou obratnosťou. Tieto „mobilné plošiny“, ktoré sú zhruba meter dlhé a necelý meter široké, sa dokážu otáčať na mieste aj s naloženým nákladom. Vďaka tomu si vyžadujú iba malý priestor pre manévre pri jazde alebo zatáčaní, a sú teda vhodné aj pre stiesnené usporiadanie skladov.
„Nové robotické vozíky Linde majú vďaka svojej konštrukcii široké spektrum využitia. Môžu v skladoch a areáloch prevážať automobilové komponenty na výrobné linky, prepravovať stavebné materiály, náhradné diely, papierenské výrobky alebo oblečenie na paletách či v drôtených prepravkách alebo rovno privážať objednaný tovar. Skrátka, zvládnu všetky procesy vychystávania praktizované predovšetkým v e-commerce maloobchode,“ opisuje ich použitie produktový špecialista Philipp Stephan.
Na prepravných stoloch alebo paletách
Autonómne plošinové vozíky môžu nakladať náklad dvoma rôznymi spôsobmi. Prvý je pomocou prepravného stola, pod ktorý robot nabehne a na ktorom je umiestnený tovar, paleta alebo drôtená prepravka. QR kód, ktorý sa nachádza pod stredom stola, zaistí, že prepravovaný tovar bude nielen správne vyzdvihnutý, ale aj jasne identifikovaný. Vďaka tomu je možné jednoducho sledovať tok tovaru a jeho cestu skladom. Druhý spôsob je vyzdvihnutie palety transportným robotom priamo alebo prostredníctvom pevne namontovanej adaptačnej dosky z odovzdávacej stanice alebo valčekového dopravníka.
Mobilné roboty Linde C-MATIC
Plne automatická manipulácia s tovarom
Vozík Linde C-MATIC sa presunie na definované nakladacie miesto a pomocou manipulačného zariadenia vyzdvihne prepravný stôl alebo paletu umiestnenú v prekladacom regáli. Vozík potom náklad zdvihne a rýchlosťou až 7,2 km/h ho odvezie na určené miesto. Navigácia autonómnych vozíkov v priestore sa vykonáva pomocou QR kódov umiestnených v mriežkovom vzore na podlahe, sníma ich QR kamera inštalovaná na vozíku.
Transportné roboty dostávajú informácie o cieli nachádzajúcom sa v krátkej až strednej vzdialenosti zo systému riadenia skladu WMS, napr. „Linde Warehouse Navigator“. Digitálna navigácia Linde Warehouse Navigator poskytuje 3D pohľad na sklad. Modulárny systém dokáže riadiť vozíky aj skladové procesy podľa rôznych scenárov. Softvér sám vozíku určí optimálnu trasu pre každú jednotlivú prepravnú zákazku.
Prvoradá bezpečnosť
Laserový skener zaisťuje spoľahlivú detekciu pohyblivých alebo stacionárnych prekážok. Vďaka spracovaniu informácií v reálnom čase prispôsobí vozík Linde C-MATIC svoju rýchlosť konkrétnej situácii. Napríklad zostane stáť, kým ľudia a iné vozíky neopustia monitorovanú zónu. Vozík sa tiež dokáže automaticky vyhýbať pevným prekážkam. Na upozornenie okolia vydáva vizuálne a akustické varovné signály. Samostatné núdzové vypínače na všetkých štyroch stranách vozíka umožňujú ručný zásah a vypnutie v prípade núdze. Mechanické nárazníky namontované po celom obvode chránia vozík pred poškodením pri prípadnej kolízii.
C-MATIC dokáže využiť širokú škálu aplikácií Linde. Najviac využívanou aplikáciou pre tieto vozíky je doprava medzi dvoma bodmi. Prepravné roboty však môžu tiež komunikovať s inými autonómnymi alebo automatizovanými vozíkmi, ako sú VNA vozíky do úzkych uličiek, retraky alebo paletové zakladače, a to tak, že tovar položia alebo naberú na definovaných prekladacích miestach. Nabíjanie lítiovo-iónovej trakčnej batérie je riadené pomocou softvéru. V prípade, že nabitie klesne pod definovanú úroveň alebo vozík práve nepracuje, C-MATIC sa sám presunie do automatickej nabíjacej stanice a tu čaká na ďalšiu úlohu.