Logistika a skladovanie

100 autonómnych mobilných robotov

100 autonómnych mobilných robotov. Zmluvná logistika DB Schenker spája technológiu a talent, aby splnila požiadavky odvetvia. Zamestnancov na mieste podporuje viac ako 100 autonómnych mobilných robotov.

Nový sklad elektroniky DB Schenker je v prevádzke v Rudnej pri Prahe a pre v oblasti zmluvnej logistiky spája presonál s autonómnymi mobilnými robotmi, aby zvýšil efektivitu, kvalitu a rýchlosť v dodávateľskom reťazci. Poskytovateľ logistiky v novej lokalite kombinuje prispôsobené logistické riešenia s automatizáciou a robotizáciou na transformáciu operácií v rámci skladu. Úspešne je nasadených viac ako 100 autonómnych mobilných robotov (AMR), sedem baliacich liniek so 162 stanicami, vertikálny vychystávač objednávok a automatizovaný triedič.

DB Schenker – Rudná u Prahy


„DB Schenker ponúka vynikajúce prostredie pre inovácie, technológie a vysokokvalifikovaných zamestnancov. Nasadením automatizácie a robotizácie sme boli schopní optimalizovať procesy. To zaručuje mimoriadne rýchle a presnú manipuláciu a zároveň vytvára lepšie podmienky pre zamestnancov. Už po niekoľkých týždňoch prevádzky sa nám podarilo dosiahnuť významnú priepustnosť pre nášho zákazníka z oblasti elektroniky,“ hovorí Niklas Wilmking, člen predstavenstva pre zmluvnú logistiku, DB Schenker.

„Ide o jedno z najväčších nasadení AMR robotov v strednej a východnej Európe. Softvér spoločnosti Körber, ktorý je prepojený s naším systémom dokáže okrem iného analyzovať aj obrátkovosť tovaru a následne aktívne presúvať viac obrátkové produkty bližšie k pracovným staniciam, aby čo najviac optimalizoval celý proces,“ dopĺňa Libor Siekela, riaditeľ prevádzky high-tech v DB Schenker a dodáva: „Rovnako tak dôležité je, že uľahčí prácu a ušetrí kroky našim kolegom v logistickom centre.“

100 autonómnych mobilných robotov

Roboty pracujú ruka v ruke s kvalifikovanými operátormi

Po úspešnej pilotnej fáze budú približne 650 zamestnancov na mieste podporovať pri ich práci automatizované technológie. Roboty Körber a Geek+ sa používajú v priamej spolupráci na odbremenenie operátorov od ťažkých fyzických alebo monotónnych úloh, ako aj na zefektívnenie procesov. Autonómne roboty sú riadené softvérom, ktorý zaznamenáva všetky umiestnenia regálov a polohu všetkého tovaru. Robot, ktorý je najbližšie k polici, zdvihne policu a odvezie ju do požadovanej zbernej stanice. Operátor pomocou systému pick-to-light odoberie z regálu požadované množstvo tovaru.

Po vybratí tovaru z regálu, ktorý zabezpečuje autonómny mobilný robot, operátor položí krabicu s tovarom na dopravný pás, ktorý ho dopraví na ďalšie pracovné miesto na následné spracovanie, konsolidáciu alebo balenie. Autonómne roboty môžu byť zaťažené až 500 kg na robota. Ich batérie vydržia až tri hodiny. Keď je batéria vybitá, odvezú sa do jednej z nabíjacích staníc v sklade a batériu si nechajú dobiť za menej ako desať minút. Robotický systém funguje na dopravnej linke s celkovou dĺžkou 3000 metrov.

Okrem maloobchodu bude nové distribučné centrum slúžiť aj pre B2C a e-commerce prevádzku vrátane služieb s pridanou hodnotou. V budúcnosti sa má z tejto lokality dodávať až 59 miliónov produktov ročne. S týmito autonómnymi robotmi sa môžete zoznámiť aj na veľtrhu LogiMAT 19. – 21.3. 2024 v Stuttgarte na stánku B05.

Editor
Peter Magerčiak

Prečítajte si aj

Back to top button