Logistika a skladovanie

Logistika pri oslavách čínskeho nového roka

12. februára 2021 začal čínsky nový rok, čo je udalosť, ktorá nielen v Číne ovplyvňuje celú ekonomickú aktivitu a logistiku. Tento rok je navyše stále poznačený trvajúcou svetovou pandémiou koronavírusu a tlakom na rast cien námornej prepravy.

Čínske továrne zostávajú počas osláv zatvorené, rovnako tak i rad služieb obmedzuje svoju prevádzku. Čínske pobočky DACHSERu budú preto uzavreté v období od 11. až 18. februára, pričom je potrebné brať do úvahy, že celonárodná dovolenka môže znamenať oneskorenie zásielok až o jeden mesiac. „V tomto období navyše vnímame, že tento rok pred oslavami čínskeho nového roka došlo k obmedzeniu kapacít a možností prepravných služieb medzi Čínou a Európou aj v dôsledku obmedzenia pohybu v súvislosti s koronavírusom. Výrazne je znížená aj kapacita pozemnej prepravy v Číne, čo vytvára ďalší tlak na ceny prepravy,“ vysvetľuje Marián Miček Country Manager Air and Sea Logistic, DACHSER Slovakia.

„Všeobecne sa teraz nachádzame v situácii, ktorá na nás kladie vysoké nároky. Je to veľa o hľadaní nových ciest, tak aby naši zákazníci pocítili, čo možno najmenšie vplyvy. Vlaňajší čínsky nový rok bol signálom nastupujúcich ťažkostí, pretože Čína vtedy predĺžila obdobie sviatkov. Prvotný citeľný pokles bol najmä v preprave tovaru vzduchom, kde sa efekt odložených dodávok odrazil najrýchlejšie. V súčasnosti zažívame výrazné obmedzenia aj v oblasti lodnej prepravy, čo ženie ceny do nebývalých výšok, ide o nárast cien až o 400 percent,“ dodáva Marián Miček.

DACHSER na situáciu reaguje radom spôsobov. Okrem toho, že má vlastné pravidelné charterové lety, spájajúce Európu s Áziou a Amerikou, tak novo zavádza aj ucelený vlak smerom na východ − z Číny do Európy. V minulom roku pritom DACHSER zaviedol podobný vlakový spoj na západ. Tvorí tak novú hodvábnu cestu, ktorá poskytuje stabilné podmienky pre prepravu. Toto riešenie je vysoko užitočnou a nákladovo efektívnou alternatívou leteckej a námornej prepravy, nielen počas obmedzení spojených s oslavami nového roka. Čínsky nový rok je pre Číňanov hlavným sviatkom a je veľmi dôležitým sviatkom v celej juhovýchodnej Ázii. Jeho oslavy tradične začínajú prvým dňom prvého lunárneho mesiaca čínskeho kalendára a končia jeho 15. dňom, známym ako Sviatok lampiónov. Dátum čínskeho Nového roka je pohyblivý a kolíše medzi 21. januárom a 20. februárom a je určený astronomicky.

V spolupráci
transport.sk
Zdroj
Tlačová správa

Prečítajte si aj

Back to top button