Logistika a skladovanie

Ktoré povolania môžu po koronakríze zaniknúť?

Koronakríza so sebou priniesla zásadné zmeny, ktoré menia doteraz zaužívané zvyky. S tým úzko súvisia aj zmeny takmer vo všetkých oblastiach života. Kým niektoré pracovné pozície pandémia ohrozuje a po jej skončení by mohli postupne zaniknúť, po iných sa očakáva zásadné zvýšenie dopytu.

Top ohrozené

„Aktuálna situácia jednoznačne podporila akceláraciu digitálizácie a zefektívňovania vo firmách. To, čo bolo v minulosti nemysliteľné zmeniť, sa lockdownom v marci 2020 zrazu dalo. Po roku bez zmeny zamestnávatelia zisťujú, že sa dá fungovať v niektorých prípadoch aj vzdialene, nie sú potrebné niektoré pracovné pozície,“ konštatuje country manažér outsourcingovej spoločnosti Elanor Slovakia Ivan Zizič.

Veľký zásah bude mať podľa odborníka tento stav najmä na administratívne pozície. „Office manažéri, personál na recepcii aj rôzni referenti budú nepotrební,“ upozorňuje Ivan Zizič. Takisto podľa neho zamestnávatelia pochopili, že v dôsledku zachovania istej stability a bezpečnosti je rozumnejšie niektoré činnosti outsourcovať. Tu sme však opäť pri administratívnych pozíciách. „Medzi najohrozenejšie budú patriť aj pozície mzdového účtovníka, finančného účtovníka, správcu vozidlového parku, marketingového pracovníka a pracovníci služieb.“ Čím ďalej, tým viac sa budú zverovať do rúk profesionálov,“ spresňuje Ivan Zizič.

Top žiadané

Medzi najžiadanejšími budú podľa odborníka naopak tie pozície, ktoré sa dajú efektívne vykonávať z domu. „Sektor IT je vysoko rentabilným sektorom a navyše je možné vykonávať dané pozície aj z domu,“ konštatuje. Všetko, čo sa efektívne dá vykonávať z domu, ide podľa neho do popredia. „V niektorých ohľadoch si dokonca myslím, že príde k rozvoju na podnikateľskom trhu, kde firmy z IT budú pracovať skôr projektovo, resp. jednotliví ľudia budú pracovať projektovo a nie za účelom byť niekde zamestnaní,“ vysvetľuje.

Čaká nás éra zlučovania pracovných pozícii v odbore operations v jednotlivých firmách. „Čo je mojím prianím, je rozvoj psychoterapie a využívania tohto odboru vo firmách. V tom vidím obrovskú budúcnosť a to najmä z pohľadu aktuálneho tlaku na zamestnancov zo strany zamestnávateľov,“ konštatuje. Pri takejto drastickej zmene pracovného prostredia jednoducho podľa neho ľudia potrebujú aj externú oporu zo strany profesionálov. „Aktuálny stav vnímam, ako veľmi podcenený zo strany zamestnávateľov v týchto zemepisných šírkach. Firmy si budú nechávať zamestnancov, ktorý tvoria pridanú hodnotu a tržby spoločnosti. Naopak, niektoré pozície, ktorú sú len administrátorské, odovzdajú do rúk profesionálnym firmám,“ dodáva country manažér Elanor Slovakia Ivan Zizič.

V spolupráci
transport.sk
Zdroj
Tlačová správa

Prečítajte si aj

Back to top button