Kontajnerový terminál Baltic Hub
Kontajnerový terminál Baltic Hub. Rok 2024: rekordný výsledok, investície a vyhliadky do budúcnosti. Baltic Hub, najväčší kontajnerový terminál v Baltskom mori, má za sebou rok rekordných objemov, značných investícií do infraštruktúry a rozširovania intermodálnej konektivity. Tento vývoj posilňuje jeho úlohu kľúčovej vstupnej brány pre strednú a východnú Európu, ktorá ponúka účinnú alternatívu k západoeurópskym prístavom.
Rekordný objem a nárast kapacity
V roku 2024 odbavil Baltic Hub rekordných 2 242 401 TEU zo 642 lodí, z toho 147 zaoceánskych. Rekordný počet odbavených kontajnerov z jednej lode, 20 459 TEU, zaznamenal v júli. Tieto čísla poukazujú na vysokú efektivitu práce terminálu pri manipulácii s veľkými objemami na ULCV lodiach (ultra large container vessel).
Terminál T3 – game changer pre regionálnu logistiku
Jednou z najvýznamnejších udalostí v roku 2024 bolo rozšírenie terminálu T3, ktorý zvýši ročnú odbavovaciu kapacitu Baltic Hub na 4,5 mil. TEU. T3 bude poloautomatizovaný a umožní diaľkovo ovládanú manipuláciu z moderných pracovných staníc, čím sa zvýši celková efektivita, bezpečnosť a pracovné podmienky operátorov. V októbri 2024 boli nainštalované štyri najmodernejšie žeriavy STS, pričom ďalšie tri budú inštalované v marci 2025. Terminál s rozlohou 36 hektárov a 717-metrové hlbokovodné nábrežie pridajú 1,5 mil. TEU ročnej manipulačnej kapacity, čím posilnia pozíciu Baltic Hub.

Zvýšenie kapacity na železnici = rýchlejšia a spoľahlivejšia konektivita pre strednú Európu
Baltic Hub pokračuje v rozvoji svojej železničnej intermodálnej siete, ktorá v spolupráci s intermodálnymi partnermi zaisťuje priame spojenie do Českej republiky a následne na Slovensko a do Maďarska. Uvedenie štvrtého žeriavu RMG do prevádzky v júli 2024 zvýšilo kapacitu železničnej vlečky terminálu na viac ako 800 000 TEU ročne, čím ľahko uspokojí rastúci dopyt po železničnej nákladnej doprave v strednej a východnej Európe.
Železničné spojenia, v porovnaní s ostatnými severoeurópskymi prístavmi, skracujú prepravnú dobu a znižujú náklady na dopravu do týchto regiónov. Vďaka priamemu železničnému prístupu z Baltic Hubu do kľúčových intermodálnych terminálov v oblasti Ostravy sa náklad dostane do cieľa rýchlejšie a spoľahlivejšie. Vzhľadom k aktuálnym infraštruktúrnym komplikáciám v niekoľkých európskych prístavných štátoch Baltic Hub poskytuje spoľahlivú a nákladovo efektívnu alternatívu pre zákazníkov nielen na Slovensku.
Kontajnerový terminál Baltic Hub
Konkurencieschopná alternatíva k západoeurópskym prístavom
Vzhľadom na veľké vyťaženie a vysoké prevádzkové náklady a predĺžené doby manipulácie v nemeckých prístavoch alebo prístavoch Beneluxu posilnil Baltic Hub svoju pozíciu kľúčového logistického centra pre trhy strednej a východnej Európy.
Pre slovenských dovozcov a vývozcov znamená používanie Baltic Hubu nižšie prepravné náklady, lepšiu schopnosť plánovania a stabilitu dodávateľského reťazca. Vďaka neustálym investíciám do digitalizácie, automatizácie a intermodálnej konektivity ponúka terminál logistické riešenie pripravené na budúcnosť.

Pohľad do budúcnosti – expanzia a udržateľnosť
Baltic Hub sa zaviazal k ďalšiemu rozširovaniu kapacity, rozvoju v oblasti udržateľnosti a zvyšovaniu efektivity prevádzky. Dokončenie hlbokovodného terminálu T3 v roku 2025 plne integruje nové manipulačné možnosti, zatiaľ čo ďalšie investície sa zamerajú na energetickú účinnosť a zelené logistické riešenia.
Vďaka rastúcej intermodálnej sieti, najmodernejšej infraštruktúre a strategickej polohe je Baltic Hub pripravený posilniť svoju pozíciu kľúčového logistického centra pre strednú a východnú Európu a ponúknuť podnikom na Slovensku a v ďalších krajinách nákladovo efektívnejšie a udržateľnejšie dopravné riešenie.