Logistika a skladovanie

Inovácia v obalovom priemysle

Inovácia v obalovom priemysle. Obaly sú stále neoddeliteľnou súčasťou v každom podnikaní a požiadavky na ich kvalitu a spracovanie stále rastú. Obal musí zaistiť predovšetkým ochranu pri preprave tovaru, aby sa produkt nepoškodil.

Avšak aj udržateľnosť a optimalizácia prepravy obalov sú stále v kurze. Pokiaľ ide o inovácie v oblasti balenia, výrobcovia sa čoraz viac obracajú k udržateľným alternatívam konvenčných možností prepravy. Tie sú často ľahšie, praktickejšie na manipuláciu a šetria náklady na dopravu. Aké trendy sa očakávajú v roku 2023? Vybrali sme pre vás pár tipov, ktoré sa nesú v udržateľnom duchu.

Inovácie v duchu ekológie

Obalové materiály, rovnako ako všetko okolo nás, podlieha nezastaviteľnému vývoju a inováciám. Neustále sa objavujú nové materiály a typy obalov, ktoré uľahčujú manipuláciu, znižujú množstvo odpadov a vplyv na životné prostredie. „Nové produkty sú reakciou na dopyt trhu, najmä zo strany spoločností zaoberajúcich sa elektronickým obchodovaním, výrobcov alebo logistického priemyslu, ktoré sa zaviazali k ekologicky udržateľnej prevádzke,“ hovorí Gabriela Fabianová, generálna riaditeľka spoločnosti RAJA. Nájsť ideálne, efektívne a zároveň udržateľné riešenie v procese balenia nie je úplne jednoduché. Našťastie sa na trhu objavuje stále nový sortiment, ktorý myslí na životné prostredie.

Ide to aj šetrnejšie

V súčasnosti má každá spoločnosť množstvo možností ako svoj tovar zabaliť. Pokiaľ sa rozhodne ísť udržateľnou cestou, potom môže vyberať z niekoľkých noviniek, ktoré sa tento rok na trhu objavili.

Mobilný dávkovač mokrej pásky
Mokré lepiace pásky sú vyrobené z papiera a sú potiahnuté škrobovým lepidlom, ktoré svoj účinok rozvinie až za mokra. Balík je však nutné dopraviť k stroju spoločne s jeho obsahom, kde dôjde k naneseniu lepidla na pásku. Manipulácia s balíkom predstavuje záťaž ako časovú, tak fyzickú. Celý proces vrátane manipulácie bol veľmi zložitý a vznikla tak príležitosť pre použitie mobilného dávkovača.

Podobne ako zásobníky na bežné pásky, sa inovatívne mobilné zásobníky lepiacej pásky jednoducho použijú na požadovanom mieste. „Mokrá lepiaca páska je inováciou sama o sebe, pretože je na papierovej báze a lepidlo je 100 % biologicky odbúrateľné. Môžete ju bez výčitiek svedomia recyklovať spoločne s kartónom,“ hovorí Gabriela Fabianová, generálna riaditeľka spoločnosti RAJA.

Inovácia v obalovom priemysle

Lisované drevené palety vyrobené zo spojivového dreva ako alternatíva k INKA paletám
Palety sú neoddeliteľnou súčasťou logistiky. Najznámejšia je asi europaleta, tá je ťažká, zaberá veľa miesta a nie vždy sa hodí na export. Ani opakovane použiteľný systém nie je vždy praktický, aj keď chráni životné prostredie. Lisované drevené palety ponúkajú inovatívnu alternatívu. Podobne ako palety INKA sú ľahké, stohovateľné, certifikované PEFC a vhodné na export podľa ISPM15. Vážia len polovicu toho, čo bežné

drevené palety, majú nosnosť až 1 250 kg. Pri preprave tak ušetria cennú hmotnosť bez toho, aby ste obetovali prepravný objem. Navyše ich je možné stohovať do seba a pri preprave a skladovaní vyžadujú výrazne menej miesta ako klasické europalety alebo jednorazové palety. „Verzia predávaná spoločnosťou RAJA je vyrobená zo spracovaného recyklovaného dreva, čerstvého zvyškového dreva, a tiež pilín z udržateľného lesného hospodárstva. To znamená, že na rozdiel od bežných jednocestných paliet a europaliet nie je použitá žiadna surovina. Vďaka ich nižšej hmotnosti je na prepravu potrebné menej paliva, čo ďalej šetrí CO2,“ hovorí Gabriela Fabianová.

Inovácia v obalovom priemysle

Ľahké kartónové prepravné boxy pre medzinárodnú prepravu ťažkého tovaru
Tovar zasielaný do celého sveta bez drevenej debny, a teda bez štandardu IPPC, ponúka spoločnostiam ekologickejšiu cestu pri použití ľahkých prepravných boxov. Boxy sa dajú ľahko stohovať a šetria tým miesto v skladoch. Montáž krabíc z lepenky je oveľa jednoduchšia a môže ich zostaviť jedna osoba jednoduchým spojením dohromady. Kartónová krabica je vyrobená z recyklovaného materiálu a je možné ju oproti dreveným prepravným debnám ľahšie recyklovať.

Inovácia v obalovom priemysle

Diely z lisovaných vlákien na prepravu tekutín a zložitých produktov
Vláknitý materiál vo forme lisovaných dielov je ideálny ako ochrana obalov pre všetky produkty, ktoré by sa nemali počas prepravy prevrhnúť. Vlastnosť vláknitého materiálu prispôsobiť sa akémukoľvek tvaru počas výroby robí lisované vláknité diely stále obľúbenejšími, a to aj pre zložité tvary výrobkov alebo sady výrobkov. Sú dobrou alternatívou k plastovým formám a polystyrénu, ktorých výroba je nákladná a uvoľňuje množstvo CO2.

Navyše sa dajú stohovať, aby sa ušetrilo miesto, sú ekonomické a odolné. Vysoká absorpcia nárazov z nich robí ideálny obal pre krehký tovar. Nebezpečné výrobky je možné bezpečne prepravovať s tvarovanými vláknitými dielmi. Diely z lisovaných vlákien môžu byť celosvetovo likvidované so zberovým papierom bez akýchkoľvek zvláštnych príplatkov. Po odoslaní môžu byť lisované diely recyklované spolu s vonkajším kartónom a zostávajú tak ako surovina a súčasť tzv. cirkulárnej ekonomiky.

Pergamen namiesto plastových vrecúšok pre módne e-commerce
Ďalší trend pre nadchádzajúci rok je zameraný predovšetkým na módny priemysel, ktorý tvorí veľký podiel zásielkového predaja po celom svete a v dôsledku toho bohužiaľ produkuje veľké množstvo odpadu. Namiesto plastu je riešením použitie udržateľného obalu na oblečenie, vyrobeného z pergamenového papiera. Taký obal vyzerá dobre nielen vizuálne, ale je príjemný aj na dotyk. Je tiež opakovane použiteľný, recyklovateľný, vhodný na vrátenia tovaru. Pre spoločnosti zaoberajúce sa zásielkovým predajom predstavuje táto možnosť balenia cestu šetrnú k životnému prostrediu.

Zdroj
transport.sk
Editor
TS

Prečítajte si aj

Back to top button