Logistika a skladovanie

Gebrüder Weiss má prvé vodíkové nákladné vozidlo

V Alternheine vo Švajčiarsku bol spoločnosti Gebrüder Weiss odovzdaný nový nákladný automobil Hyundai XCIENT Fuel Cell poháňaný tzv. „zeleným vodíkom“. Prevádzka toho vozidla dokáže ušetriť až 80 ton CO2 ročne.

Hyundai XCIENT Fuel Cell je 36-tonové nákladné vozidlo určené na prepravu približne 25 ton tovaru s dojazdom okolo 600 kilometrov (pri kombinácii ťahač-náves). Automobil je poháňaný elektrickým motorom s výkonom 350 kW, ktorý je napájaný elektrickou energiou vyrobenou chemickou reakciou vody s kyslíkom.

Sieť vodíkových čerpacích staníc vzniká postupne po celej Európe, vrátane našich susedov v Rakúsku a Českej republike. Vodík ako budúcnosť vníma aj slovenské ministerstvo hospodárstva. Jednu z najrozvinutejších sietí vodíkových čerpacích staníc má v súčasnosti Švajčiarsko. Aj keď ju stále buduje, je dostatočne komplexná, aby umožnila použitie vodíkových vozidiel v celej jeho východnej časti. Gebrüder Weiss bude svoje prvé vodíkové nákladné vozidlo primárne používať pre zákazníkov z odvetvia obnoviteľnej energie.

Na fotografii zľava: Marc Freymüller, CEO Hyundai Hydrogen Mobility AG, Peter Waldenberger, Head of Corporate Administrative Support a Oskar Kramer, Country Manager pre Švajčiarsko (obaja z Gebrüder Weiss). Zdroj: Gebrüder Weiss / Stefan Peter.

Podľa výrobcu, automobilky Hyundai Motor, má byť do konca roka 2021 vyrobených a dodaných 2 000 takýchto vodíkových nákladných vozidiel. „Sme hrdí na to, že sme medzi prvými na svete, ktorí prevzali tieto vozidlá. Nákladné vozidlo H2 považujeme za životaschopnú alternatívu k iným technológiám pohonu, ktoré dnes existujú a vzhľadom k súčasnému stupňu budovania potrebnej infraštruktúry ho chceme v budúcnosti používať najskôr v Rakúsku a južnom Nemecku,“ hovorí Wolfram Senger-Weiss.

Pre Gebrüder Weiss predstavuje používanie vodíkového nákladného vozidla ďalší krok k testovaniu technológií pohonu, ktoré v reálnej prevádzke dokážu šetriť životné prostredie. Logistická spoločnosť už tiež prevádzkuje niekoľko nákladných vozidiel na plyn v Rakúsku, Nemecku a Srbsku, rovnako ako plne elektrické vozidlá v oblastiach Viedne a Grazu. Gebrüder Weiss je členom združenia H2 Mobility Switzerland Association, ktoré navrhlo a implementovalo prvý ekosystém pre praktické využitie vodíka na pohon vozidiel na svete.

V spolupráci
transport.sk
Zdroj
Tlačová správa

Prečítajte si aj

Back to top button