Logistika a skladovanie

Export z Británie do EÚ podľa prepravcov klesol až o 68 %

Britská vláda tieto údaje nepotvrdila. Podľa nej problémy na hraniciach sú minimálne po tom, čo Británia ukončila proces vystúpenia z EÚ a dohodla sa s Bruselom na obchodných podmienkach. Export z Veľkej Británie do Európskej únie v januári klesol až o 68 % v dôsledku ukončenia prechodného obdobia po brexite. Vyplýva to z údajov Asociácie cestných prepravcov (RHA).

Britská vláda tieto údaje nepotvrdila. Podľa nej problémy na hraniciach sú minimálne po tom, čo Británia ukončila proces vystúpenia z EÚ a dohodla sa s Bruselom na obchodných podmienkach. Firmy a prepravcovia od začiatku roka museli prijať nové podmienky vrátane nových systémov pre firmy a úrady v Severnom Írsku. Niektoré podniky mali navyše problémy s novými colnými deklaráciami a zdravotnými certifikátmi.

Zahraniční členovia RHA ohlásili 68-percentný pokles exportu v januári. „Pociťujem ako veľmi frustrujúce a obťažujúce, že ministri sa rozhodli nepočúvať priemysel a expertov,“ cituje agentúra Reuters šéfa RHA Richarda Burnetta. Vláda argumentuje, že spolupracuje so sektorom a neuznáva údaj o exporte. „Vďaka tvrdej práci prepravcov a obchodníkov v prípravách na zmeny boli problémy na hraniciach doteraz minimálne a pohyb tovaru sa aj napriek pandémii ochorenia COVID-19 blíži k normálnej úrovni,“ píše sa v jej vyhlásení.

Zdroj
transport.sk
Editor
TASR

Prečítajte si aj

Back to top button