Logistika a skladovanie

CTP plánuje investovať na Slovensku 200 miliónov eur

Potrebuje uspokojiť vysoký dopyt po priemyselných nehnuteľnostiach s cieľom rozšíriť portfólio na 1 milión m2 do roku 2023.

CTP, developer priemyselných nehnuteľností so sídlom v Holandsku, ktorý bol minulý týždeň uvedený na burzu cenných papierov Euronext Amsterdam, ohlasuje akvizíciu priemysleného parku v Žiline, pozostávajúceho z existujúcich budov a pozemkov pre ďalší rozvoj v strategickej lokalite pri žilinskom letisku. Nový park poskytne po dokončení prenajímateľný priestor vo výmere 145 000 m2. CTP plánuje v najbližších dvoch rokoch investovať 200 miliónov eur, aby tak viac ako zdvojnásobila svoje súčasné slovenské portfólio 460 000 m2 v 12 lokalitách.

„CEE zaznamenáva výrazný dopyt po logistických a priemyselných priestoroch – v roku 2020 dosiahla obsadenosť našich parkov 98 %, zatiaľ čo naše príjmy z prenájmu vzrástli o 24 %. V strednej a východnej Európe je značný nedostatok ponuky logistických skladov s menej ako 50 % pomernej plochy skladu na obyvateľa v porovnaní so západnou Európou, čo je podnietené novými spotrebiteľskými zvykmi, ako je nakupovanie online, ale aj novými rozvíjajúcimi sa výrobnými trendmi, ako je „near-shoring“ (presun obchodných prevádzok do bližších lokalít). Našou stratégiou je rozšíriť našu sieť CTParkov do strategických lokalít naprieč Slovenskom, aby sme využili jedinečnú polohu krajiny, ktorá je prirodzenou bránou medzi východom a západom a spája Rakúsko, Poľsko, Českú republiku a Maďarsko,“ hovorí Stanislav Pagáč, riaditeľ CTP Slovakia.

Dnes spoločnosť získala priemyselný park, ktorý sa čoskoro stane novým CTPark Žilina Airport. Park v súčasnosti pozostáva z troch moderných priemyselných budov poskytujúcich 25 000 m2 logistických priestorov s dlhodobým príjmom z prenájmu zabezpečeným v priemere na nasledujúcich 7 rokov a priľahlých pozemkov s potenciálom vybudovať 120 000 m2 dodatočného priestoru pre spoločnosti z fondu CTP s viac ako 700 medzinárodnými a domácimi klientmi. Mesto Žilina sa nachádza na severozápade krajiny s tesnou blízkosťou k Českej republike a Poľsku cez hlavné diaľničné spojenia. Žilina sa nachádza v hlavnom slovenskom high-tech/automobilovom klastri sústredenom okolo Kia Motors, Huyndai a ďalších slovenských a poľských OEMs (pôvodná výroba). CTP už prevádzkuje CTPark Žilina, ktorý je umiestnený vo výrobnom závode Kia.

„Po získaní CTPark-u Košice v roku 2019 sme ukončili našu druhú transakciu s Immorent Slovakia s akvizíciou v Žiline. Táto obchodná dohoda posilňuje našu pozíciu na Slovensku a poskytuje väčší rozvojový potenciál vo veľmi atraktívnom Žilinskom kraji. Naším zámerom je začať s výstavbou novej budovy s rozlohou 24 000 m2 v danej lokalite už v priebehu niekoľkých mesiacov, aby sme uspokojili rastúci dopyt nájomcov,“ komentoval Ivan Šimo, technický riaditeľ CTP pre Slovensko. CTP má v súčasnosti vo výstavbe 88 000 m2 v lokalitách v Trnave, Košiciach a Prešove. Všetky nové nehnuteľnosti CTP sa stavajú podľa štandardov BREEAM „Excellent“ a vyššie, spolu s dlhodobým záväzkom CTP k udržateľnosti a uhlíkovej neutralite. V tomto roku začne CTP inštalovať fotovoltaiku na strechách svojich zariadení s kapacitou 2 MWp a plánuje tak urobiť na celom svojom portfóliu, všade tam, kde je to možné, vrátane CTPark Žilina Airport.

V spolupráci
transport.sk
Zdroj
Tlačová správa

Prečítajte si aj

Back to top button