Čokoľvek, kamkoľvek a kedykoľvek. In Time Express pomáhajú technológie
Čokoľvek, kamkoľvek a kedykoľvek. In Time Express pomáhajú technológie. Autom, loďou alebo lietadlom – ak niečo potrebujete prepraviť, In Time Express nájde spôsob, ako na to. Nitrianska dopravná a logistická spoločnosť pri svojom rozvoji stavila na inovácie. Aj vďaka nim dnes dokáže dopraviť tovar do 190 krajín, rýchlo reagovať na akýkoľvek dopyt a ponúknuť klientom kontrolu nad dodávkami.
„K technológiám máme veľmi pozitívny vzťah,“ hovorí zakladateľ firmy Miloš Bača. „Neustále sa snažíme v našej spoločnosti niečo vymýšľať, aby sme sa technologicky posunuli vpred,“ dodáva.
Bez papierovej stopy
Jednou z oblastí, v ktorej nitrianska firma stavila na pokrok, je zlepšenie metód komunikácie so zákazníkmi. Namiesto štandardných e-mailov či telefonátov im ponúka aj moderné online spôsoby. Umožní to zrýchliť kontakt, zákazníkom ponúkne prístup k potrebným informáciám bez ohľadu na to, kde sa nachádzajú a odstráni faktory ako napríklad čakanie na operátorov na linke.
Podobný prístup praktikuje In Time Express aj pri svojich interných procesoch. „Snažíme sa všetko digitalizovať a úplne nahradiť fyzické papierovanie,“ vysvetľuje riaditeľ.
Na inovatívne technológie sa spoločnosť spolieha aj v samotnej preprave. „Aj v našich vozidlách už dlhé roky používame online komunikáciu. Momentálne využívame riešenie od Eurowagu. Na jeho vývoji sa podieľame od začiatku a boli sme jedným z prvých klientov, ktorí začali tento spôsob v odvetví dopravy využívať,“ hovorí šéf nitrianskej firmy.
Každý vodič In Time Expressu má svojom vozidle tablet, ktorý využíva na komunikáciu s dispečermi. Cez toto zariadenie dostáva všetky inštrukcie – od adresy nakládky až po detaily o zásielke, ako sú napríklad jej rozmery. Cez tablet potvrdzuje naloženie a vyloženie nákladu a zadáva doň všetky svoje činnosti, napríklad pracovné pauzy. „Takýmto spôsobom prebieha v podstate celá komunikácia s dispečingom. Vo firme tak vieme vyhodnotiť kompletné aktivity a pozrieť sa, čo už vodič urobil alebo čo aktuálne vykonáva,“ hovorí CEO In Time Express.
Zákazníci majú k dispozícii aj službu Track & Trace. Vďaka GPS v každom kamióne vedia sledovať svoje zásielky a aj bez potreby kontaktu s operátorom zistiť, kedy dorazia do cieľovej destinácie.
Čo nahradí dispečera?
Firma v dohľadnej budúcnosti čaká ešte na jednu novinku, ktorá príde v dohľadnej budúcnosti a pomôže jej posunúť služby na vyššiu úroveň. „Čakáme na to, kým Eurowag dokončí vývoj ďalších funkcií riešenia EVA. Technicky a hardvérovo sme už nachystaní, aby sme jedného dňa dokázali vypnúť dispečera a kompletne prešli na nový systém, ktorý ho pomôže nahradiť,“ hovorí M. Bača.
Spoluprácu s Eurowagom si pochvaľuje, jeho firma sa aktívne podieľa na vývoji niektorých riešení a prispieva k procesu spätnou väzbou z praxe.
„Máme zdravý partnerský vzťah,“ hovorí šéf dopravnej spoločnosti. S českou firmou spolupracuje In Time Express aj v oblasti palív. „Cez Eurowag ide asi 80 percent toho, čo tankujeme,“ hovorí. Firma okrem toho využíva služby Eurowagu v rámci mýtneho systému či parkovacích kariet a parkovania.
Radí aj umelá inteligencia
V rámci inovácií a technických zlepšení In Time Express kladie najväčší dôraz na bezpečnosť. „Hľadáme na trhu možnosti, ktoré pomáhajú ochrániť posádku vozidla a nákladný priestor vrátane uzamykania,“ vysvetľuje riaditeľ, v čom vo firme vidí ďalšie možnosti rozvoja.
Nitrianska firma sa zaujíma aj o možnosti, ktoré ponúka umelá inteligencia. Tie sú však zatiaľ stále v začiatočnej fáze. „Skúšame ju napríklad pri prípadových štúdiách na vyhodnocovanie stratégií,“ objasňuje šéf spoločnosti. „Každý obchodník má obchodnú stratégiu, ktorú spracujeme pomocou umelej inteligencie a necháme si navrhnúť rôzne scenáre. Na základe výsledkov sa potom zamýšľame nad ďalšími krokmi, čo by bolo vhodné, čo nevhodné, na čo sa zamerať a čo dať skôr do úzadia,“ hovorí, ako sa postupne snaží spoločnosť v obchode zapájať aj najmodernejšie trendy.
O dekarbonizáciu je malý záujem
In Time Express sa snaží držať krok aj v oblasti udržateľnosti, zákazníci sa však na ňu až tak nesústredia. „V rámci firmy sa snažíme všetko nastaviť tak, aby sme minimalizovali uhlíkovú stopu,“ hovorí riaditeľ. „Určite nám to nie je ľahostajné.“
Nitrianska firma napríklad využíva slnečnú energiu, strechy budov sú vybavené solárnymi panelmi. „Máme tak fotovoltikou pokrytú celú dennú i nočnú spotrebu,“ hovorí. Firma sa momentálne pripravuje na proces certifikácie a nastavovania parametrov, ktoré by v budúcnosti presne umožnili merať a deklarovať jej uhlíkovú stopu. V rámci firmy sa všetko recykluje, každý papier či obal.
Zo strany klientov však o ekologické riešenia nie je veľký záujem. „Ponúkame im spôsoby, ktoré by zapadli do ich konceptu. Na Slovensku sa však o týchto veciach nerozhoduje, hlavné slovo majú centrály zo zahraničia,“ hovorí. Zahraničné firmy sa podľa neho pozerajú skôr na cenu, ako na dopady na životné prostredie. To sa podľa neho nezmení, ak nebude udržateľnosť podporená zákonmi či reguláciami
Nový pohľad na starostlivosť o zákazníkov
Začiatky In Time Express siahajú ešte do roku 2002. Zakladateľ spoločnosti Miloš Bača vtedy ako živnostník jazdil len s jedným vozidlom. „Vozili sme rôzne druhy tovaru zo Slovenska do zahraničia. Doba vtedy doprave priala, nákladu bolo viac ako vozidiel, takže bol veľký dopyt po dopravných službách,“ spomína na svoje začiatky. „Kým dnes sú na jednu zákazku aj tri vozidlá, vtedy to bolo naopak. Dopravcovia si mohli vybrať, čo sa im hodí finančne alebo strategicky,“ vysvetľuje.
V priaznivých časoch spoločnosť rýchlo rástla. V roku 2006 sa z nej stala spoločnosť s ručením obmedzením. „Chceli sme zvýšiť štandard v odvetví nákladnej dopravy a priniesť nový pohľad na starostlivosť o zákazníkov,“ prezrádza zakladateľ svoju motiváciu pri budovaní firmy.
Počas 22 rokov existencie sa spoločnosť nešpecializovala na žiadny konkrétny druh tovaru. „Strategicky sme sa zamerali skôr na klientov,“ hovorí šéf spoločnosti. Potraviny, obalové materiály, elektronika, automobilový priemysel – portfólio dodávok bolo naozaj široké a zostalo ním aj dodnes.
„Máme radi výzvy. Ak sa objaví na trhu niečo zaujímavé a vidíme v tom potenciál, prípadne možnosti dlhodobej spolupráce, tak sme ochotní do toho ísť,“ hovorí.
Poučenie z krízy
Úspešný začiatok však zbrzdila globálna kríza v roku 2008. „Na tej sa asi takmer každý učil. Všetci škrtili rozpočty, na všetkom sa šetrilo, vypovedávali sa zmluvy, ktoré boli nepotrebné. Aj my sme sa museli uskromniť,“ hovorí.
Z krízy sa však In Time Express poučil a firma svoje skúsenosti zužitkovala v časoch globálnej pandémie koronavírusu. „Mali sme už širšie portfólio klientov, takže sme ju v podstate ani nepocítili. Drogéria, potraviny a podobné tovary sa stále hýbali. Iné odvetvia, napríklad automobilový priemysel, zaznamenali pokles, ale v podstate sme si to vedeli vykompenzovať odvetviami, ktoré sa držali aj počas covidu,“ vysvetľuje, ako sa firme podarilo preplávať cez krízové časy.
Medzi krízami však firma rýchlo rástla. In Time Express rozšíril vozový park a prijímal nových vodičov i dispečerov. Firma získala dôležité certifikáty a rozšírila svoju pôsobnosť aj do Českej republiky.
Dnes jej vozidlá zo Slovenska a Česka vyrážajú do celej Európy. Firma dáva prácu takmer stovke ľudí. Vo flotile In Time Express je približne 80 – 85 vozidiel – sú medzi nimi valníkové, skriňové, izotermické, veľkoobjemové ťažkotonážne i kontajnerové autá, s priemerným vekom 3-4 roky. Nákladnými automobilmi dokáže doručiť zásielky od 0,1 kilogramu až po 24 ton.
Okrem vlastnej flotily má In Time Express aj sieť partnerských prepravcov. Cez partnerov ponúka aj služby leteckej či lodnej dopravy.
Opatrnosť do budúcnosti
Pri pozeraní do budúcnosti je však šéf firmy opatrný. „Dnes si netrúfam predpovedať vývoj. Doprava je nosný prvok ekonomiky,“ hovorí. Klienti sú však podľa neho čoraz menej ochotní platiť za nadštandardné služby. „Pozerajú len na cenu,“ pripomína, prečo podľa neho nie je ani veľký záujem o dopravné riešenia, ktoré by boli prívetivejšie k životnému prostrediu.