Logistika a skladovanie

Lidl rozšíril svoje logistické centrum v Seredi

Spoločnosť Lidl vybudovala v Seredi jedno z najväčších a najekologickejších logistických centier v Európe. Slávnostné otvorenie v poradí tretieho veľkoskladu tohto obchodného reťazca na Slovensku sa uskutočnilo koncom februára. Investície na vybudovanie nového logistického centra presiahli 50 miliónov eur a pracovať v ňom bude takmer 200 ľudí. Zo Serede bude Lidl tovarom denne zásobovať 44 svojich predajní.

Nové logistické centrum Lidl Slovenská republika sa nachádza v priemyselnej zóne Sereď – Juh, pričom jeho lokalita bola starostlivo vybraná z hľadiska dobrej dopravnej dostupnosti a efektívneho umiestnenia vzhľadom na už existujúce veľkosklady a predajne obchodného reťazca.

Doteraz zásoboval Lidl svoje predajne tovarom z veľkoskladov v Nemšovej a Záborskom. „Vybudovanie tohto logistického centra je významné pre mesto Sereď, Trnavský kraj, ale aj pre celú krajinu. Od vstupu na slovenský trh sme totiž preinvestovali viac ako 500 miliónov eur, z toho viac ako 50 miliónov stálo vybudovanie tohto komplexu. Tieto investície realizujeme s mnohými slovenskými spoločnosťami a patríme tiež medzi daňovo zodpovedné firmy. Svedčí o tom aj ocenenie Merkúr – Daňovník roka od Finančnej správy,“ povedal Stanislav Čajka, generálny riaditeľ spoločnosti Lidl Slovenská republika.

„Lidl je tiež významným zamestnávateľom, keďže zamestnávame viac ako 4000 ľudí, z toho takmer 200 v tomto logistickom centre. Pracovné príležitosti ponúkame na celom Slovensku, vo všetkých regiónoch. Snažíme sa byť dobrým zamestnávateľom. To, že naša snaha naozaj padá na úrodnú pôdu, potvrdilo aj naše umiestnenie v ankete ,Zamestnávateľ roka‘, kde sme v kategórii maloobchodných reťazcov získali prvé miesto,“ dodal Stanislav Čajka.

Najmodernejšie riešenia

Celková rozloha logistického centra Lidl v Seredi je 128 000 m2, z toho viac ako tretinu predstavuje zastavaná plocha veľkoskladu a administratívnej budovy. Ide o jeden z najväčších, najmodernejších a najekologickejších komplexov, ktoré Lidl v Európe postavil. Sadové úpravy v areáli majú takmer 2,5 ha, ide o rozlohu asi pätnástich hokejových ihrísk. Tak ako je Lidl jednotkou v čerstvosti a patrí medzi lídrov v odvetví, chce byť významným hráčom aj v oblasti trvalej udržateľnosti.

V celej budove je inštalované úsporné LED osvetlenie, chladiarenské zariadenia využívajú environmentálne zodpovednú zmes na prírodnej báze, teplo získané z chladenia sa využíva spätne na vykurovanie, na pozemku sa nachádzajú vsakovacie nádrže zadržiavajúce dažďovú vodu a tiež nabíjacie stanice pre elektromobily.

Vďaka týmto technológiám získal veľkosklad Lidl v Seredi vôbec ako prvá budova na Slovensku a 14. na svete najvyšší stupeň medzinárodnej certifikácie BREEAM (Building Research Establishment Environmental Assessment Method). Medzi industriálnymi projektmi sa to doteraz podarilo iba budovám v Holandsku, Írsku a vo Veľkej Británii.

„Budova tretieho logistického centra spoločnosti Lidl v Seredi získala prestížnu certifikáciu BREEAM v najvyššom stupni Outstanding, ktorá sa udeľuje od roku 1990. V rámci štandardov kladúcich dôraz na environmentálne prvky logistické centrum Lidl v Seredi získalo päť z piatich hviezdičiek, t. j. najvyššie možné ohodnotenie. Doposiaľ nebol certifikát Breeam s najvyšším hodnotením na Slovensku udelený,“ povedal Marek Kremeň, hodnotiteľ BREEAM. Lidl vstúpil na slovenský trh v roku 2004 ako posledná z veľkých obchodných sietí. Aktuálne má na Slovensku 150 predajní, tri logistické centrá (okrem Serede aj v Nemšovej a Prešove) a centrálu v Bratislave.

„V čase otvorenia logistického centra v Seredi sme mali na Slovensku 124 predajní, dnes ich však máme už 150 a z toho vyplývajú aj vyššie požiadavky na naše skladovacie a logistické kapacity. Našou základnou snahou je umožniť zákazníkom, aby si v našich predajniach jednoducho a pohodlne nakúpili všetko, čo potrebujú, pod jednou strechou, aby všetok tovar mali dostupný v dostatočných množstvách, čo najčerstvejší a, samozrejme, za čo najlepšiu cenu. V našom koncepte totiž všetok tovar, s výnimkou nebaleného čerstvého pečiva, príjmeme od dodávateľov vo veľkosklade, odkiaľ putuje do konkrétnej predajne. Vďaka tomuto systému dokážeme lepšie kontrolovať kvalitu a čerstvosť nami ponúkaných tovarov a tiež efektívnejšie a ekologickejšie nastaviť logistiku,“ povedal Slavomír Špánik, obchodný riaditeľ logistického centra Sereď.

Lidl v skladoch využíva flotilu vozíkov Jungheinrich

Rozloha logistického centra Sereď sa zväčšila o 12 000 m2, teda o štvrtinu svojej pôvodnej plochy. Celková výška investície dosiahla 13 miliónov eur, pričom stavebné práce trvali deväť mesiacov. Generálnym dodávateľom stavby bola slovenská firma TOPA STAV. V súvislosti s rozšírením skladu prijal Lidl 40 nových kmeňových zamestnancov. V priebehu posledných dvanástich mesiacov vytvoril Lidl viac ako 300 nových pracovných miest na dobu neurčitú a ďalšie stovky ľudí prijal na výpomoc počas prvej aj druhej vlny pandémie koronavírusu.

Lidl na Slovensku zamestnáva viac ako 5500 ľudí, je päťnásobným držiteľom prestížneho medzinárodného certifikátu Top Employer Europe a Top Employer Slovakia a už trikrát sa tešil z prvenstva v národnej súťaži Najzamestnávateľ. Za svoje aktivity vo vzťahu k zamestnancom získal obchodný reťazec aj prestížne ocenenie Via Bona. Na základe hlasovania verejnosti sa Lidl už pätnásťkrát tešil z ocenenia Obchodník roka.

Environmentálna zodpovednosť

Diskontný reťazec sa dlhodobo snaží znižovať vlastnú uhlíkovú stopu. Vo všetkých budovách patriacich spoločnosti Lidl Slovenská republika sa využíva výhradne energia z obnoviteľných zdrojov, z produkcie vodných elektrární. Sedem predajní má na strechách inštalované fotovoltaické panely na výrobu elektrickej energie priamo zo slnečného žiarenia.

V priebehu minulých rokov sa takýmto spôsobom podarilo vyrobiť 137 350 kWh, čo v prepočte znamená viac ako 40 ton emisií CO2, ktoré neboli vypustené do ovzdušia. Lidl taktiež vymenil vo všetkých svojich predajniach staré osvetlenie za LED technológie, orientuje sa na energeticky efektívne spotrebiče, má jedno z najekologickejších logistických centier v Európe a úspešne implementoval systém energetického manažérstva podľa normy ISO 50001.

Lidl tiež vo svojich nových predajniach inštaluje tepelné čerpadlá využívajúce energiu z okolitého prostredia a namiesto syntetických chladení používa prírodné, ktoré majú nižšiu hodnotu indexu globálneho potenciálu otepľovania (GWP).
Na prepravu tovarov do predajní využíva Lidl kamióny s kombinovaným pohonom CNG/LNG už na celom Slovensku. Ekologické kamióny budú prednostne zavážať tovar do predajní v husto obývaných zónach.

Zdroj
transport.sk
Editor
TS

Prečítajte si aj

Back to top button