Železničná doprava

ZSSK nariadila kontrolu používanej techniky

ZSSK nariadila kontrolu používanej techniky. Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) skontroluje používanú spojovaciu techniku a preskúša rušňovodičov a zodpovedný personál zo znalosti správnej komunikácie pri mimoriadnych udalostiach.

Mimoriadnu kontrolu okamžite nariadil generálny riaditeľ ZSSK Roman Koreň v súvislosti s piatkovou (3. 6.) železničnou nehodou pri Vrútkach. V sobotu o tom informoval hovorca ZSSK Tomáš Kováč. O podobné previerky zamestnancov infraštruktúry požiada generálny riaditeľ ZSSK i vedenie Železníc SR. „Každá mimoriadna udalosť na trati, kam je zaradené aj uviaznutie na trati, je extrémne náročná na komunikáciu a ľudský faktor. Aj v tomto prípade sa ukázalo, že ak by na danej trati existovalo traťové rádiové spojenie rušňovodiča s výpravcom, k tejto udalosti nemuselo dôjsť,“ ozrejmil Kováč.

Riadenie dopravy na dráhe je teda podľa neho prioritne závislé od komunikácie zúčastnených zamestnancov v tomto procese. „Ak táto komunikácia nie je alebo je nedostatočná, predstavuje tým zásadne ohrozenie bezpečnosti železničnej dopravy,“ zdôraznil.

ZSSK nariadila kontrolu používanej techniky

„Všetky novo nakúpené vozidlá ZSSK vysielačky GSM – R pre traťové rádiové spojenie majú, no pokrytie slovenských tratí nie je zatiaľ dostatočné aj na hlavných koridoroch,“ podotkol ďalej Kováč. Pripomenul, že ZSSK zostáva vlakovým dopravcom, ktorý vo svojej histórii nezaznamenal úmrtie cestujúceho vo vlaku z dôvodu nehodovej udalosti.

K zrážke rušňa s osobným vlakom došlo v piatok večer na trati medzi Varínom a Vrútkami. Záchranári na mieste ošetrili spolu 74 osôb, z toho 34 ľudí transportovali do okolitých nemocníc. Ľahko sa zranilo 59 osôb, stredne ťažko 11 ľudí a štyri osoby sa zranilo ťažko. „Noc v nemocnici strávilo 14 osôb, nikto nie je v ohrození života,“ doplnil hovorca ZSSK. Policajti začali v súvislosti s nehodou trestné stíhanie vo veci trestného činu všeobecného ohrozenia. Príčiny a okolnosti zrážky sa ďalej vyšetrujú. „Výška škody presiahne niekoľko miliónov eur,“ dodal Kováč.

V spolupráci
transport.sk
Zdroj
TASR

Prečítajte si aj

Back to top button