Železničná doprava

Vlakom do ČR: ZSSK optimalizuje, RegioJet zatiaľ bez obmedzení

Zaradenie Českej republiky do tzv. červenej zóny v súvislosti s vysokým počtom osôb nakazených ochorením COVID-19 ovplyvní aj vlakovú dopravu. Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) v spolupráci s Českými dráhami (ČD) pristupuje k optimalizácii ponuky vlakových spojení medzi Slovenskom a Českom. Spoje železničného dopravcu RegioJet nebudú v nasledujúcich dňoch obmedzené a pôjdu podľa cestovného poriadku. 

Od utorka (22. 9.) nebude v úseku Břeclav – Bratislava vedený vlak railjet 285 Metropolitan Slovenská strela, ktorý vyráža z Prahy o 19.44 h a do Bratislavy má príchod o 23.44 h. Rovnako od stredy (23. 9.) nebude vedený vlak railjet v úseku Bratislava – Břeclav, ktorý z hlavného mesta SR odchádza o 5.15 h a do Prahy má plánovaný príchod o 9.13 h. Od utorka zároveň nebudú premávať viaceré expresy v úseku Púchov – Horní Lideč. Tiež od utorka nebudú vedené viaceré vlaky v tomto úseku v opačnom smere.

Od 27., respektíve 28. septembra (nedeľa/pondelok) nebude v medzištátnom úseku medzi Prahou a Žilinou vedený vlak EuroNight (EN), ktorý štartuje z Prahy o 22.15 h a do Humenného má príchod o 10.33 h. Od 28. septembra (pondelok) bude vlak v úseku Žilina – Humenné v prevádzke v pôvodnej trase bez obmedzenia. V medzištátnom úseku medzi Žilinou a Prahou nebude zároveň od 28., respektíve 29. septembra (pondelok/utorok) vedený vlak EN, ktorý vyráža z Humenného o 19.46 h a do Prahy by mal prísť o 7.13 h. Od 28., respektíve 29. septembra (pondelok/utorok) bude vlak v úseku Humenné – Žilina v prevádzke v pôvodnej trase bez obmedzenia. Vnútroštátny lôžkový vozeň na trase medzi Košicami a Bratislavou a opačne bude v týchto EN vlakoch radený bez obmedzenia.

Kováč uistil, že cestovné doklady na zrušené vlakové spoje budú nahradené cestujúcim v plnej hodnote bez storno poplatku. „Ostatné vlakové spojenia medzi SR a ČR vrátane medzištátnych regionálnych vlakov na všetkých hraničných priechodoch zostávajú naďalej v prevádzke bez obmedzení. ZSSK stále ponúka dostatok miest na prepravu zákazníkov medzi SR a ČR, uvedená optimalizácia sa dotkne približne 18 % ponúkaných miest,“ skonštatoval. Hovorca priblížil, že ZSSK bude spoločne s ČD naďalej pozorne sledovať situáciu a operatívne bude na základe pandemických opatrení a vývoja dopytu reagovať na požiadavky cestujúcich pridávaním, respektíve optimalizovaním ďalších spojov.

RegioJet zatiaľ bez obmedzení

Napriek obmedzeniam spôsobeným pandémiou ochorenia COVID-19 eviduje súkromný dopravca RegioJet záujem o cestovné lístky. Uviedol to v piatok hovorca spoločnosti Aleš Ondrůj. Firma napríklad vo štvrtok (17. 9.) predala 600 cestovných lístkov na spoje, ktoré  pôjdu na a zo Slovenska v nasledujúcich dňoch. Hoci sa bežní občania od piatka pri návrate z Česka musia preukázať negatívnym testom nie starším ako 72 hodín, študenti, pendleri a niektoré profesie túto povinnosť nemajú.
      
RegioJet sa usiluje prilákať cestujúcich napriek spomenutým obmedzeniam znížením cien. „Výrazne sme znížili od budúceho týždňa ceny lístkov medzi ČR a Slovenskom z a do Košíc aj Bratislavy, a to až o 40 %,“ spresnil Ondrůj. Situáciu bude firma priebežne sledovať a vyhodnocovať, no chcela by zachovať medzištátnu dopravu aj v týchto komplikovaných časoch. Niektoré vlakové spojenia však obmedzí Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) v spolupráci s Českými dráhami. Od utorka (22. 9.) ZSSK pristupuje k optimalizácii ponuky vlakových spojení medzi Slovenskom a Českom na základe vývoja dopytu a ruší viaceré medzinárodné vlaky.

Zdroj
transport.sk
Editor
TASR

Prečítajte si aj

Back to top button