Železničná doprava

Rok 2023 bude z pohľadu ZSSK rekordný

Rok 2023 bude z pohľadu ZSSK rekordný. Nový cestovný poriadok predpokladá za posledné obdobie rekordný rok. Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) plánuje odjazdiť viac ako 37 miliónov vlakokilometrov a vypraviť 644 000 vlakov.

Vyplýva to z údajov, o ktorých informoval hovorca spoločnosti Tomáš Kováč. Oproti roku 2014 pôjde v budúcom roku o takmer 25-percentný nárast pri počte vypravených vlakov a približne 21-percentný nárast v počte vlakokilometrov. „Viac vlakov bude jazdiť najmä na linke Ex 6xx Bratislava – Košice, v okolí hlavného mesta Bratislava a krajských miest Trnava, Žilina, Košice a Prešov,“ spresnil hovorca ZSSK.

Zároveň priblížil, že počet cestujúcich InterCity (IC) vlakmi v októbri tohto roka dosiahol takmer 60 000. „Kým pred pandémiou sme v mesiaci október prepravovali približne 70 000 cestujúcich, situáciu v rokoch 2020 a 2021 zásadne ovplyvnil nový koronavírus,“ skonštatoval Kováč. V tomto roku sa však podľa neho čísla postupne vracajú do starých koľají. Oproti predpandemickému roku 2019 to však je ešte stále o 17 % menej.

Rok 2023 bude z pohľadu ZSSK rekordný

O niekoľko dní by mal začať platiť nový železničný grafikon. Pri jeho tvorbe bol podľa Kováča najmä pri diaľkových trasách kľúčový čas. Zrýchlenia sa tak dočká komerčný produkt ZSSK – IC vlaky, pričom tieto spojenia ponúknu v smere Košice – Bratislava oproti novým vlakom Expres v priemere o 49 minút rýchlejšie spojenie.

Zdroj
transport.sk
Editor
TASR

Prečítajte si aj

Back to top button