Železničná doprava

Priamy rýchlik z Bratislavy cez Zvolen do Košíc už nepôjde

Viacero zmien prináša nový grafikon železničnej dopravy v Banskobystrickom kraji, platný od 12. decembra 2021. Azda najväčšia zmena nastane pri diaľkových vlakových spojoch, keď už nebudú jazdiť priame rýchliky Bratislava – Zvolen – Košice, ale všetky rýchliky z Bratislavy cez Žiar nad Hronom a Zvolen budú vedené do Banskej Bystrice. Vo Zvolene bude z niektorých z nich možný prestup na diaľkové vlaky Zvolen – Lučenec – Košice.

Ako informovala hovorkyňa Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) Lenka Štepáneková, dôjde aj k zvýšeniu počtu denných diaľkových vlakov na trase Zvolen – Lučenec – Košice zo štyroch na šesť spojov denne. „Tým sa zlepší dopravná obslužnosť najmä v okresoch Lučenec a Rimavská Sobota,“ pripomenula hovorkyňa.

„Naším spoločným zámerom je neprenášať každodenné južné meškania medzi Palárikovom a Žarnovicou na cestujúcich medzi Zvolenom a Košicami,“ zdôvodnil zmenu predseda predstavenstva ZSSK Roman Koreň. O prípadných meškaniach či odrieknutých vlakoch ZSSK proaktívne informuje na webstránke, ako aj na sociálnych sieťach tak, aby sa cestujúci dozvedeli informáciu čo najskôr.

Posilnená bude aj doprava medzi Banskou Bystricou a Breznom. Nový dopoludňajší vlak rozšíri možnosti prepravy aj zo Zvolena do Fiľakova. Bude tiež zavedený nový ranný rýchlik Tekov na trase Levice (5.48 h) – Banská Bystrica (7.27 h). Súčasne v rámci zefektívňovania obehov vozidiel dôjde aj k zrušeniu ranného expresu 530 Urpín z B. Bystrice (5.35 h) do Bratislavy (8.37 h), či posledného rýchlika 847 z Bratislavy do Banskej Bystrice.

Regionálne expresy na trase B. Bystrica – Margecany pôjdu v iných časových polohách, pričom chýbať bude predovšetkým ranné spojenie a v úseku B. Bystrica – Brezno budú zastavovať ako osobné vlaky, čím dôjde k predĺženiu jazdnej doby. Zmeny grafikonu vlakovej dopravy sa dotknú väčšiny tratí v Banskobystrickom kraji.

Nový grafikon platí od nedele

Medzi zmenami, ktoré zavádza nový grafikon je aj lepšie spojenie Košíc s Budapešťou. Výrazne sa zlepší spojenie Košíc s Miškovcom a Budapešťou, keď namiesto doterajších dvoch párov EC vlakov ich tam bude premávať až sedem. V čase medzi 6.01 a 18.01 h pôjdu každé dve hodiny.

V ponuke naďalej zostáva aj turisticky atraktívna linka do Álp. Vlaky na trase Bratislava (Petržalka) – Mürzzuschlag, ktorá premáva celoročne počas víkendov, zastavujú aj v zastávkach Semmering a Spital am Semmering, z ktorých je priamy prístup do lyžiarskych stredísk Stuhleck a Zauberberg.

Na novom grafikone vlakovej dopravy spolupracovalo MDV SR s Útvarom hodnoty za peniaze. Tvorcovia pri ňom vychádzali z analytických dát aj regionálnych potrieb. Výsledkom je, že vlaky ZSSK najazdia v budúcom roku o 2 milióny vlakokilometrov viac ako tento rok.

„Vlaky podľa nového grafikonu najazdia budúci rok 35,8 milióna kilometrov. Železnice, ako najekologickejšia forma dopravy, sú jednoznačne budúcnosťou verejnej osobnej dopravy, na to aby sa stali voľbou číslo jeden pre cestujúcich ale potrebujeme nielen moderné vlaky, ale aj kvalitnú infraštruktúru. Ak to naozaj so železničnou dopravou a zlepšovaním služieb myslíme vážne, musíme do nej investovať viac peňazí aj zo štátneho rozpočtu,“ dodal minister dopravy a výstavby SR Andrej Doležal.

Zdroj
transport.sk
Editor
TASR

Prečítajte si aj

Back to top button