Železničná doprava

Na železniciach sa od dnes mení cestovný poriadok

Cestovný poriadok v železničnej doprave sa od nedele mení. Zmeny sa udejú v rámci diaľkových vnútroštátnych a medzištátnych, ako aj regionálnych a prímestských vlakov.

Upozornil na to hovorca Železničnej spoločnosti Slovensko (ZSSK) Tomáš Kováč v súvislosti s pravidelnej prvou zmenou cestovného poriadku 2021/2022. Plánované obnovenie vedenia všetkých InterCity (IC) vlakov od prvej zmeny cestovného poriadku 2021/2022, teda od nedele, nebude realizované z dôvodu nepriaznivej pandemickej situácie. Jeho termín však ZSSK plánuje včas ohlásiť. Vlaky IC 44 a IC 45 budú aj naďalej vedené na plnej trase Košice – Bratislava – Viedeň a späť v zmysle platného grafikonu verejnej dopravy.

Z pohľadu vnútroštátnej dopravy bude 5./6. apríla nočný vlak R 614 z Humenného cez Košice do Bratislavy mimoriadne vedený ako vlak R 11614 v skoršej časovej polohe z dôvodu výluky v železničnej stanici (ŽST) Poprad (6. apríla od 0.00 h do 3.00 h). Radenie vlaku R 11614 bude totožné s vlakom R 614 vrátane autovozňa na trase Humenné – Bratislava. Z dôvodu skoršieho odchodu vlaku bude nakládka na autovozeň v ŽST Humenné v čase od 19.40 h – 19.50 h. Vlak R 615 v opačnom smere z Bratislavy cez Košice do Humenného bude vedený bez zmeny.

Menia sa aj časové polohy niektorých vlakov s pokračujúcimi výlukovými prácami na Považí z dôvodu rozsiahlej rekonštrukcie infraštruktúry. Týka sa to najmä viacerých vlakov v úseku Púchov – Považská Bystrica. Časové polohy sa upravujú o minútu či dve.

K viacerým zmenám dôjde aj v prímestskej doprave. V regionálnej železničnej doprave nastanú zmeny napríklad na úseku Zvolen – Banská Bystrica a opačne z dôvodu vylepšenia dochádzky do zamestnania a škôl. Osobný vlak, ktorý štartuje zo Zvolena o 4.35 h a do Banskej Bystrice má príchod o 5.13 h, pôjde denne. Rovnako tak aj osobný vlak, ktorý vyráža z Banskej Bystrice o 4.48 h a do Zvolena má prísť o 5.21 h. Bude zavedený tiež nový osobný vlak s odchodom z Banskej Bystrice o 6.46 h a príchodom do Zvolena o 7.20 h, ktorý pôjde v pracovné dni.

Posunutú trasu do skoršej polohy bude mať napríklad regionálny expres Komárno – Bratislava v úseku Komárno – Dunajská Streda, ale aj osobný vlak medzi Bratislavou a Komárnom, a to v úseku Dunajská Streda – Komárno. V regionálnej železničnej doprave nastanú zmeny tiež na úseku Kúty – Brodské z dôvodu vytvorenia prestupov na vlaky EuroCity (EC) v Kútoch do Břeclavi.

Pre rozsiahle výlukové práce v rámci modernizácie uzla Žilina dôjde na základe požiadavky správcu infraštruktúry k zmenám na linke Žilina – Liptovský Mikuláš – Štrba. Zrušený bude napríklad osobný vlak s odchodom zo Žiliny o 9.25 h a príchodom do Vrútok o 9.50 h. Osobný vlak štartujúci z Vrútok o 9.50 h smerujúci do Žiliny, kam má doraziť o 10.18 h, zasa bude premávať denne.

Z dôvodu optimalizácie ponuky bude premávať osobný vlak z Čadce o 5.44 h smerom na Zwardoň v Poľsku, kam má príchod o 6.23 h, častejšie na úseku Čadca – Skalité. Po novom bude v celom úseku vedený denne, kým doposiaľ išiel v sobotu, nedeľu a vo sviatok. Optimalizácia ponuky je zároveň dôvodom pre zrušenie slabo vyťaženého osobného vlaku v úseku Martin 20.06 h – Vrútky 20.14 h.

ZSSK zároveň vo štvrtok (24. 2.) informovala o tom, že dočasne pozastavuje vlakovú dopravu zo Slovenska na Ukrajinu z dôvodu konfliktu. Aktuálne sú pozastavené štyri vlaky z Košíc smerom do Mukačeva a z Mukačeva do Košíc. Rovnako tak aj štyri vlakové spojenia medzi Čiernou nad Tisou a Čopom.

V spolupráci
transport.sk
Zdroj
TASR

Prečítajte si aj

Back to top button