Motorizmus

SEAT oslavuje 40 rokov modelu Ibiza

SEAT oslavuje 40 rokov svojho najikonickejšieho modelu špeciálnou verziou – Ibiza Anniversary Limited Edition. Model, pomenovaný podľa španielskeho stredomorského ostrova Ibiza, predstavoval bod zlomu v histórii značky. Od roku 1984 sa z jeho piatich generácií predalo vyše 6 miliónov exemplárov.

Niekoľko faktov

  • Od uvedenia v roku 1984 sa z piatich generácií modelu SEAT Ibiza predalo vyše 6 miliónov kusov, čím je najpredávanejším modelom značky.
  • SEAT Ibiza prvej generácie položil základy úspechu značky SEAT.
  • SEAT Ibiza Anniversary Limited Edition sa začne predávať v prvom štvrťroku 2024 a bude mať nové prvky výbavy a farieb.

SEAT Ibiza prvej generácie bol prvým modelom úspešnej španielskej značky. Pri vývoji konštruktéri značky SEAT spolupracovali s viacerými zahraničnými partnermi. Giorgetto Giugiaro navrhol dizajn karosérie, firma Karmann dizajn interiéru a spoločnosť Porsche motor.

Od svojho uvedenia v roku 1984 sa SEAT Ibiza stal vzorom v segmente malých automobilov, pričom dláždil cestu k úspechu značky SEAT, ktorá sa vyvinula z lokálnej automobilky vyrábajúcej hlavne pre domáci trh na globálneho automobilového výrobcu exportujúceho svoje produkty do celého sveta.

„Úspech ikonického modelu Ibiza spôsobil, že v niektorých krajinách ho verejnosť zaregistrovala ešte skôr ako značku samotnú! Značka SEAT má v súčasnosti najlepšiu produktovú paletu vo svojej histórii a je silnejšia ako kedykoľvek predtým,“ povedal Wayne Griffiths, CEO značky SEAT. „Po normalizácii dodávok polovodičov v roku 2023 predaj SEAT vzrástol o 24 % na 288 400 automobilov.“

SEAT Ibiza Anniversary Limited Edition má nové prvky sériového vybavenia a farby karosérie, ako aj nové disky kolies z ľahkej zliatiny a špecifické dizajnové detaily.

Karoséria zvláštneho modelu je lakovaná exkluzívnym sivým farebným odtieňom Graphene Grey. Na strednom stĺpiku má laserom vytvorené logo „Anniversary Limited Edition“. Nové 18-palcové disky kolies z ľahkej zliatiny sú lakované sivým farebným odtieňom Cosmo Grey. V kabíne sú vpredu exkluzívne škrupinové športové sedadlá s integrovanou opierkou hlavy a textilným poťahom, na dverách a stredovej konzole sú obklady s vyhotovením Dark aluminium matt. Na prahoch predných dverí sú dekoračné lišty s laserom vytvoreným logom „Anniversary Limited Edition“.

Viac o značke Seat

SEAT je jednou z medzinárodne najznámejších španielskych značiek. Automobily SEAT ako produkty značky, založenej pred vyše 70 rokmi, sa stali súčasťou života viacerých generácií. So sviežim dizajnom vytvoreným v Barcelone je SEAT vstupnou bránou pre nových zákazníkov koncernu Volkswagen.

Značka SEAT v súčasnosti ponúka modely s najefektívnejšími klasickými spaľovacími motormi, ako aj s pohonmi mild hybrid a plug-in hybrid. Modelovú ponuku tvorí mladistvý malý SEAT Ibiza, všestranné mestské SUV SEAT Arona, kompaktné športové a priestranné automobily SEAT Leon a Leon Sportstourer, moderné SUV s nápadným dizajnom SEAT Ateca a najväčšie SUV značky SEAT Tarraco. V roku 2022 na tri modelové rady SUV pripadla vyše polovica z celkového predaja značky.

V spolupráci
transport.sk
Zdroj
TS PORSCHE SLOVAKIA
Back to top button