Motorizmus

Prieskum áut s najvyšším počtom najazdených kilometrov

Prieskum áut s najvyšším počtom najazdených kilometrov. Rozdielne vozidlá slúžia na odlišné účely, preto sa ich počet najazdených kilometrov môže po niekoľkých rokoch používania výrazne líšiť. Inzertné portály sú však plné áut, ktoré majú málo najazdených kilometrov za podozrivo výhodné ceny. Vyvoláva to otázky, či sú údaje na ich tachometroch pravdivé.

Spoločnosť carVertical, ktorá sa zaoberá spracovaním automobilových dát, uskutočnila na Slovensku prieskum s cieľom zistiť priemerný počet najazdených kilometrov vozidiel určitých značiek v danej krajine. Aby si mohli vodiči porovnať výsledky prieskumu s počtom najazdených kilometrov áut, s ktorými jazdia.

Automobily s vyšším počtom najazdených kilometrov sú spojené s ďalšími rizikami

Vozidlá s vyšším počtom najazdených kilometrov sú zvyčajne lacnejšie. Preto sa mnohí kupujúci rozhodnú pre kúpu takýchto vozidiel a ušetriť tak peniaze. Takéto rozhodnutie však so sebou prináša riziká, pretože mnohé diely môžu byť opotrebované a auto sa môže kedykoľvek porouchať.

Hoci stav tachometra vozidla naznačuje jeho stav a možnú cenu, je možné ho ľahko zmeniť. Nepoctiví predajcovia znižujú počet najazdených kilometrov, aby mohli vozidlo predať za vyššiu cenu, ako je jeho skutočná hodnota.

„Ak vlastníte vozidlo s výrazne vyšším počtom najazdených kilometrov, ako je priemer na trhu, môže byť z hľadiska výdavkov na prevádzku menej predvídateľné, pretože u jednotlivých dielov vzniká vyššie riziko poruchy. Auto s pôvodným počtom najazdených kilometrov však bude mať vždy vyššiu hodnotu ako auto so stočenými kilometrami,“ radí Matas Buzelis, automobilový expert a vedúci oddelenia komunikácie spoločnosti carVertical.

Prečo majú niektoré vozidlá vyšší priemerný počet najazdených kilometrov?

Z automobilov vyrobených v roku 2008 a preverených na carVertical na Slovensku mali najvyšší priemerný nájazd vozidla značiek Audi (212 622 km), BMW (208 464 km) a Mercedes-Benz (204 327 km). Keď hovoríme o vozidlách vyrobených v roku 2013, ktoré sú staré 10 rokov, najvyšší počet najazdených kilometrov má stále Audi (186 122 km). Nasleduje Škoda (185 407 km) a BMW (173 463 km).

Medzi 5-ročnými vozidlami, vyrobenými v roku 2018, je držiteľom prvého miesta Škoda (129 342 km). Za ňou nasleduje Volkswagen (121 390 km) a potom Audi (106 491 km).

Autá vyššej triedy sú obľúbené v krajinách s kvalitnými cestami a dobre vyriešenou infraštruktúrou. Vodiči dochádzajúci do práce na dlhšie vzdialenosti si často vyberajú prémiové vozidlá, pretože ich viachodinová jazda stojí menej úsilia. Pričom v mestskom prostredí aj autá ekonomickej triedy odvádzajú perfektnú prácu.

Značky Škoda, Audi a Volkswagen sú vhodné na dlhšie dochádzanie do práce vďaka dôrazu na komfort, bezpečnosť a technológie. Tieto značky zvyčajne ponúkajú pohodlné sedadlá, pokročilé asistenčné systémy a inovatívne možnosti infotainmentu, ktoré dokážu spríjemniť dlhé jazdy.

Najazdené kilometre môžu ovplyvniť hodnotu pri ďalšom predaji

Medzi vozidlami vyrobenými v roku 2008 má najnižší počet najazdených kilometrov Nissan (144 478 km). V tesnom závese za ním sa drží Mazda (160 881 km) a Ford (167 171 km). Situácia sa mení v mladšom segmente vozidiel vyrobených v roku 2013. Do čela sa dostáva Renault so 113 014 km po prvých 10 rokoch používania. Nissan má na tachometri v priemere 125 436 km a Ford 143 546 km.

Autá s najvyšším počtom najazdených kilometrov

Najnižší kilometrový nájazd medzi vozidlami, ktoré opustili výrobný závod v roku 2018, má Mazda – 39 610 km, nasleduje Nissan (58 185 km) a ďalej Toyota (61 082 km).

Ak počet najazdených kilometrov vozidla výrazne presahuje priemerný počet kilometrov typický pre danú značku, mal by majiteľ zvážiť predaj takého vozidla. Stav tachometra úmerne súvisí so spoľahlivosťou – opotrebované diely si vyžadujú viac údržby, čo vedie k drahým opravám.

Zdroj
transport.sk
Editor
TS carVertical, foto: unsplash
Back to top button