Motorizmus

Drvivá väčšina jazdených áut nie je vhodná na predaj

Carvago, ktoré spolupracuje so 60-tisíc európskymi autobazármi, podrobilo počas desiatich mesiacov od vstupu na európsky trh podrobnej technickej kontrole 10 000 áut. Výsledok 35-tisíc hodín práce technikov je znepokojujúci: až 70 percent áut neobstálo v komplexnom teste CarAudit a Carvago ich kúpu neodporúčalo.

Pritom išlo o autá výhradne od preverených, autorizovaných dílerov jednotlivých značiek v 14 krajinách západnej Európy. Takmer 20 % kontrolovaných áut by sa podľa bezpečnostných špecialistov vôbec nemalo kvôli vážnym nedostatkom vrátiť do premávky.

„Vďaka prepracovanému systému kontroly, ktorý zahŕňa aj dôkladnú prehliadku technikom, dokážeme odhaliť chyby, ktoré zákazník nemá šancu rozpoznať ani s odborníkom. Vďaka našej unikátnej technickej kontrole CarAudit skontrolujeme na každom aute 270 inšpekčných bodov a pri pozitívnom výsledku máme my aj zákazník istotu, že kupuje vozidlo v perfektnom stave a s čistou históriou,“ hovorí Jakub Šulta, zakladateľ a CEO európskeho online trhoviska s jazdenými autami Carvago.

Kontrolu áut pre Carvago v rámci štandardizovanej certifikovanej technickej prehliadky CarAudit vykonávajú vlastní technici Carvago alebo zmluvné spoločnosti ako TÜV, Dekra či Pirelli. Začína kontrolou motora, činnosti spojky, stavu podvozku, pokračuje meraním hrúbky laku, kontrolou opotrebenia interiéru a končí kontrolou servisného životopisu vozidla. Základnom celej kontroly je dôkladná jazda autom v dĺžke minimálne 30 kilometrov alebo 35 minút jazdy.

Celá technická kontrola vozidla trvá 3 až 4 hodiny. Okrem kontroly fyzického stavu vozidla je vozidlo kontrolované spoločnosťou Cebia, ktorá poskytuje najrelevantnejšie údaje v oblasti preverenia servisnej histórie vozidiel a patrí k svetovej špičke v tomto odvetví. Až potom Carvago zákazníkovi vozidlo odporučí na kúpu, alebo v prípade nedostatkov kúpu zamietne.

Online predaj by mohol vytlačiť neférové praktiky z trhu

„Chceme, aby na slovenských cestách jazdili len spoľahlivé vozidlá. Prinášame radikálnu zmenu, ktorá vytlačí neférových predajcov a ich podozrivé ponuky zo slovenského aj európskeho trhu. Denne analyzujeme 7,5 milióna automobilov a len 750 000 z nich je nakoniec zaradených do našej ponuky. Po necelom roku testovania sa ukázalo, že môžeme zaradiť len 14 zo 100 testovaných vozidiel. Ostatné sa neodporúčajú na kúpu z viacerých dôvodov. Najčastejším dôvodom je v 30 percentách prípadov predchádzajúca havária a v 15 percentách prípadov cenový podvod. Často zistíme, že vozidlo bolo v minulosti vážne poškodené, že počet najazdených kilometrov a vek vozidla sa nezhodujú a podobne. V systéme CarAudit je viac ako 70 parametrov zameraných na takéto podvodné praktiky,“ vysvetľuje J. Šulta.

Podľa unikátnej analýzy trhu, ktorú Carvago vykonalo v rámci svojej činnosti, sú viac ako dve tretiny ponúkaných áut za uvedené ceny v skutočnosti nepredajné. V prípade autobazárov je za ponúkané ceny nepredajných až 95 % áut. Riaditeľ online trhoviska chce takýmto číslam urobiť koniec. „Online predaj zásadne zmenil, sprehľadnil a zlacnil obchodovanie v mnohých odvetviach. My máme ambíciu zásadne zreformovať trh s jazdenými vozidlami prostredníctvom online predaja. Chceli by sme z praxe odstrániť pofidérne praktiky z 90. rokov a presadiť na celom trhu jasné a spravodlivé podmienky. Za autami, ktoré prejdú našim náročným výberom, si plne stojíme,“ uzatvára riaditeľ Carvago Šulta.

Prieskum: Každý desiaty kupujúci očakáva od autobazáru podvod

Carvago sa ľudí spýtalo aj na ich očakávania pri nákupe auta. Prieskum medzi 825 respondentmi na Slovensku ukázal, že každý desiaty kupujúci očakáva, že sa stane obeťou neférového zaobchádzania ešte pred vstupom do autobazáru. „Je to absolútne neprijateľné. Nakupovanie v autobazári už dnes naozaj nedáva zmysel. Carvago chce z kúpy jazdeného auta urobiť radostnú udalosť. To, čo predajcovia jazdených vozidiel zákazníkom neposkytujú a čo je v Carvago absolútnym štandardom, je 14-dňová lehota na vrátenie peňazí bez udania dôvodu,“ dodáva Šulta.

Online predaj áut rýchlo rastie

Európske trhovisko s jazdenými vozidlami Carvago rýchlo rastie. Okrem predaja automobilov koncovým zákazníkom sa zameriava na rozširovanie trhu pre veľkoobchodných partnerov. V súčasnosti je na túto platformu napojených 66-tisíc predajcov automobilov v celej Európskej únii. Do troch rokov sa plánuje stať technologickým a logistickým lídrom s obratom presahujúcim miliardu eur a predávať 100 000 automobilov ročne v celej Európe. V rámci konceptu online predaja ponúka spoločnosť okrem doručenia domov aj kompletné financovanie vozidiel zo zahraničia, poistenie, predĺženú záruku a záruku, že vozidlo bude zákazníkovi doručené až pred dom do 21 pracovných dní.

Zdroj
transport.sk
Editor
TS

Prečítajte si aj

Back to top button