Letecká doprava

V letectve sa v nedeľu prechádza na zimný letový poriadok

Prechodom z letného na zimný čas sa od nedele (25. 10.) mení v letectve letný letový poriadok na zimný. V zimnom letovom poriadku, ktorý bude platiť do ďalšej zmeny času, do 27. marca 2021, budú môcť využiť cestujúci počas novembra z Bratislavy spolu štyri pravidelné linky do troch destinácií.

Viac letov je naplánovaných od decembra, ich realizácia však bude závisieť od epidemiologickej situácie v jednotlivých krajinách. Informovala o tom hovorkyňa Letiska M. R. Štefánika v Bratislave Veronika Ševčíková.

Z bratislavského letiska bude možné využiť počas novembra štyri pravidelné letecké linky. Letecký dopravca Ryanair zabezpečí pravidelné lety z Bratislavy do Londýna (letisko Stansted), Manchesteru a Dublinu. Dopravca Wizz Air bude lietať do Londýna (letisko Luton) a z neho.

Dopravca Ryanair znížil na blížiacu sa zimu celkový počet letov vo svojej sieti približne o 60 %, z Bratislavy a do nej ponechal počas zimného letového poriadku tri pravidelné linky, ďalšie destinácie by sa mali vrátiť do ponuky od konca marca 2021, teda od letného letového poriadku.
„Napriek tomu, že od 7. septembra sú povolené prílety na Slovensko zo všetkých destinácií, zaznamenávame, že z dôvodu epidemiologickej situácie v jednotlivých krajinách a nižšieho záujmu o lety zo strany cestujúcich leteckí dopravcovia naďalej redukujú počet svojich letov, ich frekvencie či posúvajú lety na neskorší termín alebo až na letný letový poriadok roku 2021,“ skonštatoval generálny riaditeľ a predseda predstavenstva Letiska M. R. Štefánika Jozef Pojedinec.
Viacerí dopravcovia posunuli termín spustenia svojich letov na december. V súčasnosti sú síce povolené prílety, ale stále platí zákaz vstupu osôb z tretích krajín na Slovensko s cieľom turizmu či povinná domáca izolácia a testovanie na ochorenie COVID-19 po prílete na Slovensko. Povinná domáca karanténa tiež platí pre Slovákov po prílete do iných krajín a stále platí aj zákaz vstupu cudzincov do Ruska. To podľa Ševčíkovej významne limituje počet spojení, ktoré môžu využívať cestujúcich z oboch strán.
Od decembra má dopravca Wizz Air naplánované lety do destinácií Kyjev (Žuljany), Ľvov, Odesa, Skopje, Sofia, Petrohrad, dopravca Pobeda má v letovom pláne od decembra lety do Moskvy a dopravca Air Cairo do Hurghady. „Nemožno však vylúčiť, že termín spustenia letov sa posunie,“ podotkol Pojedinec. Dopravca flydubai už skôr avizoval, že svoje plánované lety z Bratislavy do Dubaja v zime neotvorí a presunul ich spustenie na koniec marca 2021. „Počas tohtoročného zimného letového poriadku prejavila záujem prevádzkovať lety z Bratislavy aj ukrajinská letecká spoločnosť SkyUp Airlines s pravidelnými letmi z Bratislavy do Kyjeva (letisko Boryspiľ) na Ukrajine,“ dodal generálny riaditeľ.

Zdroj
transport.sk
Editor
TASR

Prečítajte si aj

Back to top button