Elektromobilita

Renault testuje dynamické nabíjanie elektrických automobilov

Rozsah a rýchlosť nabíjania patria medzi najdôležitejšie parametre elektrického vozidla. Možno však tieto faktory v budúcnosti stratia svoj význam. Renault sa podieľa na vývoji technológie pre dynamické, bezdrôtové nabíjanie elektrických vozidiel (EV).

Po rozšírení portfólia EV a zvýšení rýchlosti nabíjania môže byť ďalším krokom vo vývoji elektrickej dopravy zavedenie dynamickej bezdrôtovej nabíjacej technológie pre elektrické vozidlá (DEVC).

Skúsenosti s dynamickým nabíjaním
Prvé také testy s modelmi Renault sa už uskutočnili v máji 2017 na špeciálnej trati v Satory (Francúzsko). Dve vozidlá Renault Kangoo Z.E. boli nabíjané pri rýchlosti 100 km / h. Aktivita bola súčasťou projektu FABRIC *, v rámci ktorého Qualcomm Technologies a Vedecom zabudovali hlavnú časť systému DEVC do experimentálnej dráhy. Zatiaľ čo Renault nainštaloval druhú časť systému do dvoch sériových automobilov Renault Kangoo Z.E. Tieto experimenty ukázali, že nabíjanie počas jazdy je možné, aj keď vozidlo ide rýchlosťou až 110 km / h. (Zdroj)

Súčasnosť a plánovaná aktivita
Na projekte INCIT-EV sa zúčastňuje Skupina Renault v spolupráci s 32 partnermi z Európy, ktorých cieľom je vývoj inovatívnych riešení v oblasti nabíjania elektrických vozidiel. V druhej fáze projektu, ktorá sa začne v druhej polovici roku 2022, sa majú okrem iného predstaviť dynamické indukčné spoplatňovacie systémy v mestskej časti Paríža vo Francúzsku a v prímestských / diaľkových oblastiach Versailles vo Francúzsku.

Renault ZOE interiér
RENAULT ZOE (B10) – PHASE 2

Do roku 2022 sa na švédskom ostrove Gotland má vďaka štartu izraelského ElectReonu vybudovať trasa približne 1,6 km, ktorá umožní bezdrôtové nabíjanie počas jazdy. Poskytuje elektrickú energiu pre elektrické autobusy a kamióny medzi letiskom a centrom mesta Visby, ktoré je hlavným mestom ostrova. Miestne orgány chcú týmto spôsobom znížiť emisie oxidu uhličitého.

Rozsiahla implementácia tohto typu riešenia je však stále spojená s rôznymi výzvami – vyžaduje si spoluprácu medzi mnohými stranami v oblasti infraštruktúry, určenie primeranej veľkosti nabíjacích zariadení, spôsob, akým sú financované, alebo prispôsobenie technológie rôznym potrebám vozidiel na cestných komunikáciach.

Popularizácia elektrických vozidiel
Automotive segment neustále pracuje a vyvíja spôsoby, ako elektrické automobily rozšíriť medzi populáciu. Technológia DEVC je príkladom riešenia, ktoré EV priblíži ľuďom váhajúcich práve kvôli potrebe nabíjania. Populrarizácia elektrickej dopravy stále závisí okrem iného od dostupnosti nabíjacích staníc alebo dostupnosti EV. V súčasnosti sú elektromobily schopné jazdiť väčšie a väčšie vzdialenosti na jedno nabitie. Najpredávaniejšie EV Európy Nový Renault ZOE má dojazd už 395 km (podľa postupu WLTP). A napríklad dojazd 145 km je možný získať už za 30 minút (vďaka možnosti rýchleho nabíjania s jednosmerným prúdom 50 kW DC).

Editor
transport.skTS

Prečítajte si aj

Back to top button