Cestná doprava

Účet za poistné udalosti v roku 2022 v Allianzi

Účet za poistné udalosti v roku 2022 v Allianzi. V roku 2022 vyplatila poisťovňa Allianz za škody o 30 percent viac.

Účet za všetky poistné udalosti v roku 2022 v Allianzi – Slovenskej poisťovni presiahol 275 miliónov eur, čo je 30-percentný medziročný nárast. Počet škôd stúpol o 7 percent na takmer 203-tisíc eur. Náklady za škody boli vyššie vo všetkých segmentoch.

V škodách vedú vozidlá

Najvyšší účet bol už tradične za vozidlá, kde poisťovňa Allianz riešila takmer 89-tisíc škôd z havarijného a povinného zmluvného poistenia, za ktoré klientom vyplatila viac ako 152 miliónov eur, čo je medziročný nárast o 14 %. Najväčší nárast zaznamenal Allianz pri škodách v priemysle a u podnikateľov, kde účet stúpol až o 103 % na viac ako 75 miliónov eur. „Spôsobili to najmä dve vážne poistné udalosti v energetickom podniku za viac ako 39 miliónov eur,“ vysvetľuje riaditeľ odboru likvidácie poistných udalostí Allianz Dárius Nógli.

Účet za poistné udalosti v roku 2022 v Allianzi

Fatálne požiare

Hoci minulý rok Slovensko nezažilo výraznejšie prírodné živly, účet za škody na privátnom majetku bol medziročne tiež o niečo vyšší. Allianz prijal takmer 33-tisíc hlásení o škodách na domoch, bytoch a domácnostiach v celkovej hodnote 14,7 milióna eur. „Minulý rok sme riešili niekoľko fatálnych požiarov, keď majitelia za krátky čas prišli o celú nehnuteľnosť. V jednom prípade pri nočnom požiari luxusného zrubu zhorela celá stavba aj so zariadením. Účet sa vyšplhal na 440-tisíc eur. V inom prípade bol príčinou požiaru skrat vysávača. Zhorela terasa spolu s jedálňou aj celým zariadením, poškodená bola fasáda aj elektroinštalácia. Za škodu sme vyplatili 161-tisíc eur,“ konštatuje D. Nógli.

V takýchto prípadoch sa potvrdzuje, aké dôležité je nastavenie správnej výšky poistnej sumy, aby pokrývala reálnu hodnotu majetku. „Ak vznikne totálna škoda na dome či byte, dohodnutá poistná suma by mala poškodenému stačiť na zabezpečenie nehnuteľnosti rovnakej kvality a parametrov,“ uvádza hovorkyňa Allianzu Lucia Strnad Muthová.

Účet za poistné udalosti v roku 2022 v Allianzi

Smrť za 200-tisíc eur

V životnom poistení stúpol minulý rok počet škôd o 20 percent. Za úrazy, choroby, úmrtia či práceneschopnosť Allianz vyplatil skoro 32 miliónov eur. „Najvyššou škodou bolo úmrtie klienta na onkologické ochorenie, kde sme pozostalým vyplatili 200-tisíc eur. Iný klient pri čelnej zrážke s vozidlom podľahol svojim zraneniam. Tu sme pozostalým vyplatili takmer 142-tisíc eur,“ uzatvára D. Nógli. V cestovnom poistení po dvoch rokoch pandémie stúpol počet škôd aj účet za ne viac ako 2-násobne. Za takmer 3 500 poistných udalostí vyplatila poisťovňa Allianz skoro 1,7 milióna eur

Zdroj
transport.sk
Editor
Allianz, foto: Pixabay.com

Prečítajte si aj

Back to top button