Cestná doprava

Štvrtý potenciálny EETS poskytovateľ pre Slovensko

Štvrtý potenciálny EETS poskytovateľ pre Slovensko. Národná diaľničná spoločnosť (NDS) podpísala zmluvu o budúcej zmluve s ďalším poskytovateľom Európskej služby elektronického výberu mýta (EETS), českou spoločnosťou ITIS.

Slovensko tak má už štyroch medzinárodných poskytovateľov, ktorí budú môcť vyberať mýto aj na našom území, informovala v piatok hovorkyňa NDS Eva Žgravčáková. Kompletnú dokumentáciu potrebnú na akreditáciu EETS poskytovateľov na slovenský mýtny trh odovzdali okrem ITIS už aj český Eurowag, nemecký Toll4Europe a taliansky Telepass. Popri nich prejavili záujem aj ďalší hráči na európskom mýtnom trhu, napríklad nemecký TollTickets a francúzsky TotalEnergies.

„Pre poskytovateľov, s ktorými sme už podpísali zmluvu o budúcej zmluve, bude pokračovať všetko podľa harmonogramu akreditácie. Ďalším krokom pre nich bude testovanie ich palubných jednotiek. Bude sa zisťovať, či sú ich OBE jednotky kompatibilné s našim rozhraním,“ priblížila Žgravčáková. Prvá štvorica medzinárodných EETS poskytovateľov tak má podľa nej blízko k tomu, aby sa stali plnohodnotnými súčasťami mýtneho trhu Slovenska.

„Hneď, ako sa ich implementácia sprocesuje v plnej miere, dopravcovia, ktorí od týchto medzinárodných EETS poskytovateľov majú palubnú jednotku na platenie mýta v iných krajinách, budú môcť túto jednotku využívať už aj na ceste naprieč Slovenskom,“ avizovala hovorkyňa.

Štvrtý potenciálny EETS poskytovateľ pre Slovensko

Slovensko sa zapojí do systému EETS naplno v priebehu tohto roka. Popri národnom poskytovateľovi budú vyberať mýto pre štát, a to za výhodnejších podmienok, ako to bolo doteraz. „Jedným z najdôležitejších faktorov je, že ich provízia bude nižšia. Druhým prínosom EETS bude zvýšenie konkurencie na mýtnom trhu Slovenska,“ priblížila Žgravčáková.

Z celoštátneho a celoeurópskeho hľadiska je podľa nej najväčšou výhodou EETS „bezhraničnosť“. Palubné jednotky medzinárodných poskytovateľov fungujú naprieč viacerými európskymi krajinami, čo znižuje starosti dopravcov s vymieňaním týchto jednotiek na hraniciach, zdôraznila.

V spolupráci
transport.sk
Zdroj
TASR

Prečítajte si aj

Back to top button