Cestná doprava

NDS plánuje rokovanie s M. Vallom k povoleniu 130 km/h na bratislavskej D1

Témou bude augustové spustenie moderného líniového riadenia dopravy na bratislavskej diaľnici D1, v rámci ktorého môžu vodiči v istých časoch jazdiť po obchvate rýchlosťou až 130 km/h.

Vallo po spustení tohto systému privítal inteligentné riadenie dopravy na D1, ktoré môže zlepšiť plynulosť premávky, myslí si však, že negatíva povolenia maximálnej rýchlosti 130 km/h vo vnútromestskom priestore prevažujú nad možnými benefitmi.

Spomenul napríklad vyššiu hlukovú záťaž, vyššie emisie priamo v meste či zníženie bezpečnosti. Obáva sa tiež možného obmedzenia a až vylúčenia bratislavskej MHD z diaľničného obchvatu.

Vallo zároveň deklaroval pripravenosť rokovať s NDS a ministerstvom dopravy o riešeniach, ktoré zachovajú čo najviac benefitov inteligentného riadenia obchvatu, ale bez negatívnych dosahov na MHD a kvalitu života Bratislavčanov.

Nové premenlivé svetelné dopravné značky na bratislavskej D1 začali fungovať koncom augusta nad jazdnými pruhmi diaľnice. Po obchvate bude možné v istom období jazdiť rýchlosťou až 130 km/h, a to v čase nižších dopravných intenzít a za priaznivých poveternostných podmienok.

Počas dopravnej špičky však vodiči musia počítať s výraznejším obmedzením rýchlosti. Zavedením systému sa má podľa NDS výrazne znížiť výskyt kolón a ich rozsah, zlepšiť plynulosť dopravy a zvýšiť bezpečnosť cestnej premávky.

V spolupráci
transport.sk
Zdroj
TASR

Prečítajte si aj

Back to top button