Cestná doprava

NDS finalizuje prípravu tendra na elektronický výber mýta

Národná diaľničná spoločnosť (NDS) aktuálne finalizuje prípravu tendra na elektronický výber mýta, kontrolujú sa súťažné podklady. Pre TASR to uviedla vedúca oddelenia masmediálnej komunikácie NDS Eva Žgravčáková.

NDS avizovala vyhlásiť verejné obstarávanie na dodanie prvej časti mýtneho systému počas tohtoročnej jesene. „Nateraz nemôžeme uviesť podrobnosti k tendru ani ku kritériám na uchádzačov – tie budú jasné vyhlásením verejnej súťaže,“ podotkla Žgravčáková.

Pôjde o súťaž na dodávku diela, nie služby. Dielo si bude štát prevádzkovať sám a jeho podporu si bude obstarávať. „Naďalej pôjde o satelitný systém, keďže v kontexte legislatívnych podmienok, infraštruktúry a potrieb regulácie dopravného toku sa voľba satelitnej technológie ukazuje ako správna. Systém bude kompatibilný s európskym systémom,“ priblížila pre TASR Žgravčáková.

Z pohľadu doterajšieho systému sa dá podľa nej zároveň porovnať predpokladaná nákladová efektivita celkového konceptu. „Tá aktuálna balansuje na úrovni 45 – 50 % celkového výberu. Nový koncept má ambíciu dosiahnuť zhruba 20 – 25 % nákladovú efektivitu,“ dodala.

Zdroj
transport.sk
Editor
TASR

Prečítajte si aj

Back to top button