Cestná doprava

Národné víza pre vodičov budú aj v roku 2024

Vláda SR dnes schválila nariadenie, ktoré umožní vzhľadom na nedostatok profesionálnych vodičov na Slovensku udeliť národné víza vodičom autobusov a kamiónov z 15 krajín mimo EÚ aj v budúcom roku.

„Združenie ČESMAD Slovakia oceňuje, že minister práce i vláda SR si vypočuli argumenty združenia na realizáciu tohto kroku a pristúpili k nemu promptne ešte pred koncom roka, čo umožní plynulú nadväznosť na rok 2024,“ uviedol Pavol Piešťanský, prezident ČESMAD Slovakia. V budúcom roku tak bude môcť byť udelených maximálne 200 národných víz pre vodičov autobusov a 2 000 národných víz pre vodičov kamiónov.

Na začiatku roku 2023 chýbalo na Slovensku takmer 12 000 vodičov nákladných vozidiel a autobusov. Do predčasného dôchodku po 40 odpracovaných rokoch navyše už odišlo vyše tisíc vodičov. Dnes schválené národné víza tak predstavujú žiadanú, ale len čiastočnú záplatu na výrazný nedostatok vodičov na Slovensku.

„Podľa prieskumu v združení za rok 2023 môže odísť do predčasného dôchodku viac ako 3 000 profesionálnych vodičov. Preto by sme privítali, ak by sa tiež našla možnosť, aby mohli aj popri predčasnom dôchodku slovenskí profesionálni vodiči pracovať,“ doplnil Pavol Piešťanský.

Zdroj
transport.sk
Editor
TS Česmad Slovakia

Prečítajte si aj

Back to top button